Chirurgia stawów zeszła na psy

Technika stosowana podczas operacji ludzkiego stawu skokowego
znalazła zastosowanie w operacjach psich kolan - informuje serwis
"Eurek Alert".

Co roku ponad milion psów cierpi z powodu uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego (CCL) w stawie kolanowym, którego przyczyną bywa ostry uraz bądź - częściej - proces zwyrodnieniowy. Wielu weterynarzy stosuje wówczas, zwłaszcza u psów dużych ras zabieg operacyjny (małym psom i kotom wystarcza unieruchomienie kończyny). Najskuteczniejsze jest odcięcie i przekręcenie o określony kąt części piszczeli, jednak ten kosztowny zabieg stabilizujący staw jest wykonywany głównie u psów uczestniczących w zawodach sportowych.

Naukowcy z University of Missouri College of Veterinary Medicine opracowali nowy, mniej inwazyjny zabieg - Tightrope CCL, będący modyfikacją metody stosowanej w leczeniu uszkodzeń ludzkiego stawu skokowego. Kolano jest stabilizowane dzięki tunelom, wywierconym w kości poprzez bardzo małe nacięcia skóry. Psy, na których wypróbowano zabieg rzadziej niż przy innych technikach miały powikłania. Metoda nadaję się dla dużych psów, powyżej 20 kilogramów (u mniejszych nie dałoby się wykonać odpowiednich tuneli w kości)

Co roku na leczenie uszkodzonych psich wiązadeł stawów kolanowych Amerykanie wydają 1, 3 miliarda dolarów. PMW

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Szwecja/ Archeolog: 170-letni szampan z odkrytego przez Polaków żaglowca ma słodki smak z nutą starego strychu

  • Fot. Adobe Stock

    Portugalia/ Uznawany za zagrożony gatunek ibis grzywiasty pojawił się w jednym z miast

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera