Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego otrzymało dofinansowanie z funduszy unijnych na doposażenie Centrum Rozwoju Terapii Chorób Cywilizacyjnych i Związanych z Wiekiem (CTD-CARD) w wysokości około 24 mln zł. Środki te posłużą do zakupu najnowocześniejszej aparatury badawczej.
Jak poinformował w środę pełnomocnik prorektora CM UJ ds. nauki i infrastruktury, prof. Rafał Olszanecki, pieniądze pochodzą z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki, a zostanie za nie zakupiona najnowocześniejsza aparatura służąca do obrazowania molekularnego i zaawansowanych technik oceny bezpieczeństwa działania leków i kandydatów na leki.
Według niego Centrum Rozwoju Terapii Chorób Cywilizacyjnych i Związanych z Wiekiem – powołane w 2023 r. – funkcjonuje w otwartej formule core facility, polegającej na szerokiej współpracy i udostępnianiu unikatowych urządzeń oraz know-how naukowcom z krajowych i zagranicznych jednostek naukowych.
Misją centrum – wskazał pełnomocnik - jest łączenie badań przedklinicznych - prowadzących do opracowywania m.in. nowych leków i strategii terapeutycznych – z badaniami klinicznymi, głównie o profilu niekomercyjnym.
Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli uczelni, docelową siedzibą jednostki będzie – znajdujący się w końcowej fazie budowy – nowy budynek dydaktyczno-laboratoryjny „A”, który ma stanowić część rozwijanego Kampusu Medycznego UJ CM w Krakowie-Prokocimiu, zintegrowanego z istniejącą siedzibą Wydziału Farmaceutycznego oraz nowo tworzonym kompleksem budynków dydaktyczno-biurowych Wydziału Lekarskiego i Wydziału Nauk o Zdrowiu.
„Finansowanie uzyskane w ramach konkursu pozwoli nam na zakup nowoczesnego sprzętu, a co za tym idzie – powstanie nowych modułów badawczych, rozszerzających dotychczasowe możliwości CDT-CARD, m.in.: pracowni mikrodysekcji laserowej, modułu proteomiki pojedynczej komórki (Single-Cell Proteomics), modułu dynamicznego obrazowania w podwyższonej rozdzielczości wraz z walidacją celów molekularnych na poziomie RNA, DNA i białka, z analizą ruchów komórek w układach mikroprzepływowych, a także modułu kompleksowego badania interakcji leków z kluczowymi kanałami jonowymi” - wyjaśnił prof. Olszanecki.
Jak dodał, zakup zestawu aparatury do analizy termicznej umożliwi pogłębioną analizę stabilności substancji aktywnych – zarówno czystych, jak i w postaci leku – a także określenie parametrów kinetycznych i termodynamicznych zachodzących procesów.
Spektroskop FT-IR pozwoli na analizę w czasie rzeczywistym powstających lotnych produktów degradacji, a rozbudowa tomografu MRI/PET o kriocewkę znacznie zwiększy rozdzielczość oraz skróci czas obrazowania, co z kolei umożliwi wprowadzenie innowacyjnych metod obrazowania funkcjonalnego (fMRI) sprzężonego z modulacją optogenetyczną.
Dzięki zakupowi mikroskopu wielofotonowego poszerzy się spektrum obrazowania i modulacji optycznej do poziomu pojedynczej populacji komórek oraz struktur subkomórkowych, natomiast rozbudowa platformy badań behawioralnych udostępni badaczom zaawansowane narzędzia do badania bezpieczeństwa nowych leków i kandydatów na leki.
Zdaniem przedstawicieli Collegium Medicum, proponowana do zakupu aparatura utworzy pierwsze w Polsce platformy przeznaczone do tak zaawansowanych analiz obrazowych, analiz SCP i badań elektrofizjologicznych.(PAP)
rgr/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.