FNP uruchamia projekt, który pomoże komercjalizować efekty pracy naukowców

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej uruchamia projekt, który pomoże naukowcom współpracować z podmiotami gospodarczymi, a wyniki badań wprowadzać na rynek. Szczegóły dotyczące pierwszego naboru do projektu zostaną ogłoszone na początku grudnia.

Projekt jest finansowany z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG).

PRIME ma wspierać tworzenie zespołów projektowych, działających w obszarze komercjalizacji, "w rozpoznaniu faktycznych potrzeb rynkowych, a także w opracowaniu strategii rozwoju produktów odpowiadających na te potrzeby. Uczestnicy projektu będą się uczyć, jak opracować ofertę odpowiadającą na rzeczywiste potrzeby odbiorców, oraz jak przygotować najbardziej adekwatną strategię wprowadzenia produktów na rynek, między innymi w formule zakładania i rozwoju spółek spin-off" - czytamy w informacji przesłanej PAP.

W zespołach projektowych będą pracować liderzy naukowi (twórcy pomysłu), opiekunowie transferu technologii oraz liderzy biznesowi. Na każdym etapie towarzyszyć im będą mentorzy biznesowi oraz eksperci branżowi, wspierający weryfikację rynkowego dopasowania produktów, poszukiwanie odbiorców i partnerów strategicznych. Dla uczestników programu przewidziano szkolenia, warsztaty oraz bootcampy i wyjazdy studyjne.

Szczegóły dotyczące pierwszego naboru zostaną ogłoszone na początku grudnia.

FNP realizuje ten program we współpracy z brytyjską firmą doradczą Oxentia, która - jak poinformowano - wnosi ekspertyzę oxfordzkiego środowiska komercjalizacji nauki oraz doświadczenie międzynarodowe w dziedzinie zarządzania zasobami intelektualnymi, transferu wiedzy i technologii, wyceny własności intelektualnej, tworzenia spin-offów i pozyskiwania dalszego finansowania dla firm akademickich. Eksperci-praktycy z Oxentii odpowiadać będą za mentoring i szkolenia uczestników.

"Liczymy też, że projekt zaowocuje powstaniem przemyślanych spółek typu spin-off, które będą w przyszłości wdrażać opracowane w ramach projektu technologie, przy obniżonym ryzyku biznesowym" – komentuje dr Marcelina Firkowska, kierowniczka zespołu przedsiębiorczości akademickiej w FNP.

Wśród potencjalnie najważniejszych efektów programu wymieniono zbudowanie w Polsce dobrze wyedukowanych kadr jednostek naukowych - również tych, które nie mogą liczyć na profesjonalne wsparcie centrów transferu technologii. "Ten efekt programu będzie procentować latami, przyczyniając się do zwiększenia innowacyjności Polski" - podkreślono w komunikacie prasowym.

Inicjatorzy programu przypomnieli opublikowany przez Komisję Europejską raport "European Innovation Scoreboard 2023", według którego Polska pod względem innowacyjności znajduje się na jednym z ostatnich miejsc w UE - zajmuje 25 miejsce na 28 badanych krajów. "Jednocześnie jednak dobrze radzimy sobie w dziedzinie kapitału intelektualnego, obejmującej różne formy praw własności intelektualnej generowanych przez proces innowacji, w tym międzynarodowe zgłoszenia patentowe, zastrzeżenia znaków towarowych oraz rejestrację wzorów użytkowych i przemysłowych. W tej dziedzinie zajmujemy 16 miejsce, pokonując kraje takie jak m.in. Francja, Hiszpania, Portugalia, Litwa, Łotwa, Czechy i Irlandia i utrzymując poziom średniej unijnej z 2016 roku, podczas gdy duża część krajów UE zanotowała spadek zarówno liczby zgłoszeń patentowych, jak i praw z rejestracji wzorów użytkowych i przemysłowych" - podkreślono w informacji prasowej.

"Relatywnie wysoka pozycja Polski w dziedzinie aktywów intelektualnych obiektywnie wskazuje na zjawisko, które jako organizacja współpracująca ze środowiskiem naukowym, sami obserwujemy, tj. duży potencjał naszego kraju we wprowadzaniu na rynek produktów i usług opartych o innowacyjne koncepcje i wyniki badań naukowych. Problem polega na tym, że często pomysły wywodzące się z projektów naukowych nie przystają do aktualnych potrzeb rynku i potencjalnych odbiorców" – komentuje dr Firkowska.

Według Europejskiego Banku Centralnego innowacje są podstawowym czynnikiem napędzającym postęp i wzrost gospodarczy, wprowadzającym nowe możliwości, które zwiększają produktywność i konkurencyjność. (PAP)

Nauka w Polsce

zan/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Studencki staż w ESA – ostatni moment na zgłoszenia

  • Fot. Adobe Stock

    NCN przyznał 723 małe granty w tegorocznym konkursie MINIATURA 8

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera