Warszawa/ W sobotę konferencja na temat kobiet w onkologii

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Wkład kobiet w rozwój onkologii będzie motywem przewodnim tegorocznej edycji konferencji naukowej z okazji 157. urodziny Marii Skłodowskiej-Curie „SOF - Kobiety w onkologii”. Wydarzenie, organizowane przez Studenckie Onko-Forum, odbędzie się w sobotę w Warszawie.

Spotkanie odbędzie się w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – PIB. Jest ono częścią kalendarza Studenckiego Onko-Roku, przygotowanego przez Studenckie Onko-Forum. Sobotnie wydarzenie jest trzecią edycją konferencji, które odbywają się dwa razy do roku.

Organizatorzy chcą w ten sposób przyciągnąć kolejne pokolenia adeptów medycyny. Dane, na które się powołują, pokazują bowiem, że w Polsce brakuje ok. 500 onkologów; w 2023 roku na specjalizację zgłosiło się niespełna 70 chętnych.

"Stawiamy sobie za cel przedstawienie onkologii jako dziedziny oferującej nam - młodym - nieograniczone możliwości rozwoju zawodowego oraz realnego wpływu na zdrowie pacjentów. Podczas konferencji 'Kobiety w Onkologii' uczestnicy będą mieli możliwość przyjrzenia się wyzwaniom i sukcesom w walce z nowotworami oraz posłuchania wykładowców, w tym wielu wyjątkowych kobiet, które swoją pracą i zaangażowaniem odmienią oblicze onkologii. My w przyszłości także chcemy mieć taką możliwość" - podkreśla Paulina Kalman, prezeska SOF, studentka VI roku kierunku lekarskiego na WUM.

Chętni mogą uczestniczyć w warsztatach. W programie wydarzenia przewidziano też prelekcje, wykłady eksperckie, panele dyskusyjne poświęcone interdyscyplinarnej opiece nad pacjentem onkologicznym, prowadzeniu badań klinicznych w Polsce i Europie czy mentoringu w onkologii jako wyjątkowej formie wspierania młodych adeptów kierunku lekarskiego. Goście z Polski i z zagranicy przybliżą słuchaczom najnowsze badania oraz innowacyjne technologie stosowane w leczeniu chorób nowotworowych. Wśród omawianych zagadnień znajdą się tematy związane z profilaktyką, nowoczesnymi terapiami oraz wsparciem pacjentów i ich rodzin.

Goście specjalni, przedstawiciele Komitetu Młodych Onkologów ESMO, tacy jak Myrto Moutafi ze Szpitala Uniwersyteckiego Attikon w Atenach (Grecja) oraz Elene Mariamidze z Research Institute of Clinical Medicine (Todua Clinic) w Tbilisi (Gruzja), podzielą się doświadczeniami z międzynarodowej perspektywy.

W ramach programu przewidziano również wykłady poświęcone innowacjom w badaniach klinicznych, zdrowiu psychicznemu kadr medycznych, zabezpieczeniu płodności u osób chorych onkologicznie czy potrzebom pacjentów transpłciowych. Uczestnicy poznają nowoczesne terapie, ale i historyczne aspekty onkologii, m.in. w wykładzie Marzeny Ożarek-Szilke o nowotworach w starożytnym Egipcie - wymienia Kalman.

Organizatorzy konferencji zwracają uwagę na wpływ kobiet na kierunek rozwoju onkologii. "Badaczki i lekarki coraz częściej pełnią kluczowe funkcje w zespołach medycznych oraz badawczych, wnosząc unikalną perspektywę, i w istotny sposób przyczyniając się do postępu medycyny. Dla wielu z nich niezmiennie inspiracją jest Maria Skłodowska-Curie - Madame Curie - jak mówią o niej Francuzi, inspiruje kolejne pokolenia kobiet, które, poprzez swój wkład w rozwój nauki i medycyny, pielęgnują jej dziedzictwo. W Narodowym Instytucie Onkologii, który istnieje właśnie dzięki Marii, obserwujemy to każdego dnia w laboratoriach, przy stołach operacyjnych, przy łóżkach chorych" - podkreśla dr hab. n. med. Beata Jagielska, pierwsza kobieta-dyrektor NIO w jego blisko stuletniej historii.

PAP jest jednym z patronów medialnych wydarzenia.(PAP)

zan/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 11.03.2021. Kampus Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Akademia Wychowania Fizycznego (AWF) zmieniła nazwę

  • 19.12.2024. Dziekan Wydziału Medycznego Politechniki Bydgoskiej prof. Małgorzata Tafil-Klawe (L), odbierający tytuł doktora honoris causa, prof. Marek Harat (C) oraz rektor Politechniki Bydgoskiej prof. Marek Adamski (P) podczas jubileuszowego, 500. posiedzenia Senatu Politechniki Bydgoskiej w siedzibie uczelni. PAP/Tytus Żmijewski

    Neurochirurg prof. Marek Harat doktorem h.c. Politechniki Bydgoskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera