Prof. Koziołek: podczas 8. Śląskiego Festiwalu Nauki zaprezentujemy program naukowy dla Śląska

Fot. Śląski Festiwal Nauki/ Facebook
Fot. Śląski Festiwal Nauki/ Facebook

Podczas 8. Śląskiego Festiwalu Nauki zaprezentujemy program naukowy dla Śląska – zapowiedział w środę rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. Ryszard Koziołek. Wyjaśnił, że to nowa inicjatywa, która ma zbudować system finansowania badań naukowych nad kluczowymi dla regionu problemami.

8. Śląski Festiwal Nauki odbędzie się w dniach 7-9 grudnia tego roku. Prof. Ryszard Koziołek zapowiedział podczas konferencji prasowej, że w jego trakcie zostaną przedstawione ważne dla całego woj. śląskiego inicjatywy, w tym program naukowy dla Śląska.

„Program naukowy dla Śląska to nowa inicjatywa, która zbuduje system finansowania badań naukowych nad kluczowymi dla regionu problemami. To coś w rodzaju agencji grantowej, którem celem będzie pozyskiwanie i łączenie środków (…). Chcemy stworzyć system, który sprawi, że nad naszymi problemami będą pracować najlepsi uczeni” – wyjaśnił rektor UŚ.

W rozmowie z PAP wiosną tego roku prof. Koziołek tłumaczył, że wyobraża sobie to jako „bank problemów regionalnych”, gdzie m.in. samorządowcy i przedsiębiorcy będą mogli wskazywać swoje problemy, a następnie rada programowa będzie wybierała kluczowe spośród nich i ogłaszała konkursy grantowe na ich rozwiązanie.

Kolejna inicjatywa, której zaprezentowanie zapowiedział prof. Ryszard Koziołek, to wizja zielonej strefy nauki. Ma ona powstać w Katowicach wzdłuż rzeki Rawy od rynku przez Uniwersytet Śląski po Uniwersytet Ekonomiczny.

„Chcielibyśmy, aby był to unikalny w skali Polski i Europy przykład rewitalizacji terenu poprzemysłowego, w tym zdegradowanej ekologicznie rzeki, przywrócenia jej mieszkańcom jako przestrzeni atrakcyjnej. Chcielibyśmy w tej przestrzeni usytuować wydarzenia i instrumenty do tego, aby mógł się tam toczyć permanentny dialog społeczeństwa z naukowcami” – wyjaśnił.

Elementami zielonej strefy nauki miałyby być nie tylko istniejące obiekty Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego, ale również m.in. planowane Interdyscyplinarne Centrum Chemii czy nowe akademiki.

Początkiem zielonej strefy nauki mógłby być w przyszłości dawny gmach Muzeum Śląskiego znajdujący się obok katowickiego rynku przy al. Wojciecha Korfantego 3. Prof. Koziołek potwierdził, że do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego złożono wniosek o jego przekazanie uczelniom tworzącym Konsorcjum Akademickie Katowice – Miasto Nauki lub samorządowi miejskiemu, który mógłby im go udostępnić.

„Chcielibyśmy, żeby była to instytucja, która zbiera wszystko to, co wypracowaliśmy w ramach Śląskiego Festiwalu Nauki oraz Europejskiego Miasta Nauki (…) i wprowadziła tutaj w postaci całorocznego programu popularyzacji nauki” – wyjaśnił rektor Uniwersytetu Śląskiego.

Dodał, że poza organizacją wykładów, dyskusji czy pokazów, częścią obiektu mogłaby być galerie, w której o nauce artyści opowiadaliby językiem sztuki.

„Od nauki będzie zależało to, jak będzie wyglądał nasz region. (...) Rozmawiamy na ten temat, ale decyzja jeszcze nie zapadła. Chcemy realizować każdy pomysł, który służy temu, żeby zainteresować młodych ludzi nauką, pokazać im, że Śląsk jest dobrym miejscem do życia” – powiedział marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.

Dawny gmach Muzeum Śląskiego od kilku lat stoi pusty. Wstępne rozmowy dotyczące jego przekazania na rzecz działalności naukowej były prowadzone jeszcze w poprzedniej kadencji samorządu. Wówczas pojawił się pomysł, aby stał się on siedzibą Europejskiego Miasta Nauki 2024 r. Ten tytuł Katowicom przyznała organizacja EuroScience oraz Komisja Europejska.

8. Śląski Festiwal Nauki będzie zwieńczeniem całego roku, kiedy Katowice były Europejskim Miastem Nauki. Podczas festiwalu podsumowane mają zostać najważniejsze wydarzenia spośród 50 tematycznych tygodni, w ramach których prezentowano zagadnienia naukowe z różnych dziedzin.

W trzydniowym festiwalu udział weźmie ok. 2000 naukowców. Dla odwiedzających przygotowano 20 scen.

Udział w 8. Śląskim Festiwalu Nauki jest bezpłatny, jednak wymaga wcześniejszej rejestracji online, aby móc wejść do Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach i swobodnie korzystać z wszystkich atrakcji. Wydarzenia z ograniczoną liczbą miejsc (np. warsztaty) objęto dodatkową rejestracją.  

Serwis Nauka w Polsce jest jednym z patronów medialnych wydarzenia. (PAP)

Nauka w Polsce

pato/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    We Wrocławiu powstanie Centrum Odkryć Medycznych

  • Fot: PAP/Stach Leszczyński

    Sebastian Szklarek: popularyzacja nauki jest ważna wobec ekspozycji na fake newsy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera