Uczelnie i instytucje

NCBR ogłosiło konkurs Seal of Excellence dla mikro i małych przedsiębiorców

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

NCBR ogłosiło konkurs Seal of Excellence dla mikro i małych przedsiębiorców, którzy uzyskali od Komisji Europejskiej pieczęć doskonałości na zgłoszony projekt badawczo-rozwojowy. Budżet konkursu wynosi 14 mln zł.

Mikro-, mali i średni przedsiębiorcy mogą zgłosić projekty badawczo-rozwojowe, którym Komisja Europejska przyznała certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accellerator programu „Horyzont Europa”. Projekty muszą obejmować te same zadania, zasoby i przewidywać ten sam cel, co projekt z pieczęcią doskonałości bądź jego część dotycząca przeprowadzenia prac B+R w zakresie od 5 do 8 poziomu gotowości technologicznej (TRL). Sam certyfikat powinien być wystawiony nie później niż 18 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie w ramach FENG (Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki). Dodatkowo każdy projekt powinien wpisywać się w co najmniej jedną Krajową Inteligentną Specjalizację.

„Konkurs Seal of Excellence daje drugą szansę bardzo dobrym projektom badawczo-rozwojowym, które nie otrzymały dofinansowania z instrumentu przez ograniczenia budżetowe. Dlatego Komisja Europejska nadała takim projektom specjalny certyfikat +Pieczęć doskonałości+, dzięki któremu podmioty mogą ubiegać się o dofinansowanie na poziomie krajowym” - powiedział Jerzy Małachowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, cytowany w komunikacie przesłanym we wtorek do mediów.

Pomoc publiczna zostanie przeznaczona na projekty badawczo-rozwojowe obejmujące badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe. Maksymalna wysokość dofinansowania dla jednego przedsiębiorcy na jeden projekt to 2,5 mln euro. Jednocześnie całkowita wysokość dofinansowania dla projektu B+R nie może przekroczyć maksymalnej wielkości dofinansowania określonego dla tego projektu, zgodnie z przepisami EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”. Poziom dofinansowania dla jednego MŚP na realizację badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych w ramach projektu wynosi maksymalnie 70 proc. kosztów kwalifikowalnych tych prac. Każdy projekt może być realizowany nie dłużej niż do 31 grudnia 2029 roku.

Nabór wniosków o dofinansowanie w konkursie Seal of Excellence potrwa od 29 listopada br. do 28 lutego 2025 r. Ocena złożonych wniosków odbędzie się w ciągu 80 dni od zakończenia naboru.

Więcej informacji oraz dokumentacja konkursowa znajdują się na stronie NCBR.(PAP)

Urszula Kaczorowska

uka/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Kłosiński: gry komputerowe mogą podnosić świadomość ekologiczną

  • Fot. Adobe Stock

    Opole/Wspólna inicjatywa politechniki i WSSE

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera