Rząd zajmie się we wtorek projektem dotyczącym Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

We wtorek rząd zajmie się projektem zmieniającym m.in. sposób wyboru szefa Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Zaproponowanemu przez Ministerstwo Zdrowia rozwiązaniu w tym obszarze sprzeciwia się sama uczelnia. Projekt ma na celu przeniesienie zadań związanych z kształceniem podyplomowym pielęgniarek i położnych do CMKP.

Spór wokół projektu nowelizacji ustawy o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego dotyczy zapisów wprowadzonych już po konsultacjach publicznych. Resort zdrowia chce, by wyboru szefa CMKP dokonywał zespół ekspertów wskazywany przez ministra zdrowia, a nie - jak bywa to w przypadku wyższych uczelni i do tej pory również CMKP - Kolegium Elektorów, składające się z nauczycieli akademickich.

Zgodnie najnowszą wersją projektu, dyrektor CMKP ma być powoływany przez ministra zdrowia w drodze konkursu na 4-letnią kadencję. Nabór na stanowisko dyrektora ma przeprowadzać - liczący co najmniej 3 osoby - zespół, którego członkowie mają być powoływani i odwoływani przez ministra zdrowia. Konkurs na nowego dyrektora minister zdrowia miałby ogłosić w terminie dwóch miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, czyli w pierwszym kwartale 2025 r.

Przeciwko zmianom jest samo CMKP. W opisywanym przez PAP oświadczeniu uczelnia oceniła, że zmiany to niebezpieczny precedens godzący w jej niezależność.

Swój sprzeciw wyraziło także kilka organizacji, m.in. Stowarzyszenie Rezydentów OZZL. Konfederacja Lewiatan i Pracodawcy dla Zdrowia w liście do ministry zdrowia Izabeli Leszczyny zaapelowali o zaprzestanie prac nad tymi zapisami. Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland - to najnowsze stanowisko - oceniło, że proponowane zmiany oznaczają podporządkowanie CMKP resortowi zdrowia, a to "doprowadzi do upolitycznienia organizacji (...), co może mieć negatywne skutki związane z poziomem kształcenia podyplomowego".

Ministerstwo Zdrowia tłumaczy swoją propozycję "potrzebą odzyskania kontroli przez Ministra Zdrowia nad działalnością CMKP".

W wydanym w ub. tygodniu oświadczeniu resort argumentował, że zakres działalności CMKP odgrywa kluczową rolę w organizacji systemu kształcenia kadr medycznych, za który odpowiedzialność ponosi minister zdrowia, "nie można więc w tym wypadku przyznawać CMKP autonomii w zakresie wyboru jego władz, analogicznej do autonomii publicznych uczelni wyższych".

Projekt ustawy ma na celu m.in. przeniesienie zadań związanych z kształceniem podyplomowym pielęgniarek i położnych z Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych do CMKP. W wyniku projektowanych zmian ma powstać jedna jednostka działająca w obszarze kształcenia podyplomowego dla wszystkich medycznych grup zawodowych.

Dzięki przeniesieniu zadań CKPPiP do CMKP, będzie możliwe - jak uzasadnia MZ - ujednolicenie procesu związanego z przeprowadzeniem egzaminu państwowego, co pozwoli na wypracowanie jednolitych, jasnych kryteriów egzaminowania dla wszystkich zawodów.

W uzasadnieniu do projektu zaznaczono też, że zmiana umożliwi rozwój zawodowy pielęgniarkom i położnym, tożsamy do możliwości obecnie dostępnych innym zawodom medycznym. "Umożliwi również tej grupie zawodowej łatwiejszy dostęp do prowadzenia działalności naukowej, dydaktycznej oraz uczestnictwa w inicjowaniu i wspólnym prowadzeniu badań naukowych" - głosi uzasadnienie projektu. (PAP)

akar/ aba/ ktl/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    M.Bilewicz po wyroku NSA: mam nadzieję, że uniemożliwi arbitralne decydowanie, komu należy się tytuł naukowy

  • Fot. Adobe Stock

    Wsparcie studentów i uczelni niepublicznych po powodzi - w projekcie noweli tzw. ustawy powodziowej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera