Kraków/ Naukowcy z UJ w europejskim projekcie dot. terapii radiacyjnej w pozycji pionowej

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Ewa Stępień i prof. Paweł Moskal, uczestniczą w europejskim projekcie, mającym na celu opracowanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie terapii radiacyjnej dla pacjenta w pozycji pionowej. Polacy odpowiadają za monitorowanie dawki podczas terapii hadronami.

Naukowcy z Europy realizują projekt badawczy, zmierzający do opracowania innowacyjnych rozwiązań w zakresie terapii radiacyjnej dla pacjenta w pozycji pionowej, które mogłyby znacznie poprawić światowy dostęp do zaawansowanych terapii przeciwnowotworowych. Biuro prasowe UJ poinformowało w czwartek, że projekt ten uzyskał finansowanie w wysokości 4 milionów euro z programu Działania Marii Skłodowskiej-Curie (MSCA) oraz dodatkowo 600 tys. euro ze Szwajcarskiego Sekretariatu Stanu ds. Edukacji, Badań Naukowych i Innowacji (SERI). W przedsięwzięciu uczestniczy 15 wiodących instytucji naukowych i partnerów przemysłowych z całej Europy.

Jak wskazano, radioterapia (RT) jest podstawą nowoczesnego leczenia raka. Tradycyjnie pacjenci są leczeni w pozycji leżącej, podczas gdy wiązka promieniowania jest prowadzona wokół ciała za pomocą specjalnego urządzenia, umożliwiającego skierowanie wiązki na cel pod dowolnym kątem.

UPLIFT natomiast koncentruje się na leczeniu pacjentów ustawionych w pozycji siedzącej - pionowo, umożliwiając jego obrót przed stałą wiązką. Według naukowców takie podejście może przynieść korzyści kliniczne, jednocześnie oszczędzając przestrzeń i redukując koszty — dwa kluczowe czynniki, które sprawiają, że zaawansowane metody leczenia stają się bardziej dostępne na całym świecie.

Według uczestników projektu ustawienie pacjenta w pozycji pionowej oraz odpowiednie rozwiązania w zakresie obrazowania wzbudzają znaczne zainteresowanie. "Jednak ważne pytania naukowe pozostają bez odpowiedzi i wciąż nie istnieją żadne międzynarodowe wytyczne dotyczące radioterapii w pozycji pionowej. Ponadto obecne procedury radioterapii są zaprojektowane do leczenia pacjentów leżących" - wskazują.

W ramach projektu UPLIFT naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Ewa Stępień i prof. Paweł Moskal skupią się na kluczowych zagadnieniach, takich jak monitorowanie dawki podczas terapii hadronami u pacjentów w pozycji pionowej. "Udoskonali to opłacalny, modułowy detektor okołooperacyjny w technologii J-PET do terapii w pozycji pionowej" - zaznaczyli przedstawiciele uczelni.

W projekcie bezpośrednio zaangażowanych jest 15 instytucji naukowych i partnerów przemysłowych: GSI Helmholtzzentrum für Schwerionenforschung (koordynujący projekt), Niemieckie Centrum Badań nad Rakiem DKFZ oraz Helmholtz Center Dresden-Rossendorf w Niemczech, Czech Technical University w Czechach, Sheffield Hallam University, Leo Cancer Care i Loughborough University w Wielkiej Brytanii, Centre Léon Bérard i TheraPanacea we Francji, ASG Superconductors oraz Centro Nazionale di Adroterapia Oncologica we Włoszech, Uniwersytet Jagielloński w Polsce, Cosylab w Słowenii, RaySearch Laboratories w Szwecji i Instytut Paula Scherrera w Szwajcarii.(PAP)

Nauka w Polsce

rgr/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    PIE: w 2024 r. rekordowa liczbę rakiet wynoszących satelity na orbitę

  • fot. materiały prasowe

    Naukowcy opracowali nową koncepcję projektowania półprzewodników organicznych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera