Uczelnie i instytucje

Łódź/ Strefa nauki i wypoczynku dla studentów powstała w bibliotece uniwersyteckiej

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego powstała nowa strefa studencka, w której będzie można nie tylko uczyć się, ale też odpocząć po zajęciach, a nawet zjeść posiłek. To połączenie kącika do pracy z miejscem spotkań i wypoczynku zaprojektowane zostało po konsultacjach ze studentami i na ich życzenie.

Nowa strefa studencka otwarta w poniedziałek (7 października) mieści się w BUŁ (Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego) przy ul. Matejki 32/38 w Łodzi, w łączniku pomiędzy starym i nowym budynkiem książnicy. Przez dwanaście godzin dziennie (oprócz niedziel) ma pełnić rolę miejsca do nauki i wypoczynku w centrum kampusu Uniwersytetu Łódzkiego.

"To przestrzeń o powierzchni 200 m kw., która powstała we współpracy ze studentami uczelni. Realizując postulaty studentów wydzieliliśmy obszary dla różnych aktywności. Całość inwestycji - ok. 600 tys. zł, została sfinansowana ze środków centralnych Uniwersytetu Łódzkiego" - poinformował Tomasz Piestrzyński, dyrektor Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego.

Studenci odwiedzający bibliotekę, a także ci, którzy odbywają zajęcia na wydziałach w pobliskich budynkach, mają do dyspozycji stanowiska do nauki indywidualnej i grupowej oraz odizolowane, zamykane salki do pracy zespołowej, które można zarezerwować zdalnie.

"Jest też aneks kuchenny z ekspresem do kawy, czajnikiem i kuchenką mikrofalową, a zatem można tam przygotować sobie skromny posiłek" - powiedziała PAP Iwona Ptaszek-Zielińska z Uniwersytetu Łódzkiego.

W nowym miejscu dedykowanym studentom znalazła się też wydzielona strefa do wypoczynku z pufami i kanapą. Można tam naładować telefon lub laptop i to nie tylko w gniazdku elektrycznym, ale też samodzielnie wytwarzając prąd z napędzanego siłą mięśni generatora roweru stacjonarnego.

Strefę wypoczynkową uzupełnia bogata kolekcja komiksów i gry planszowe.

Ważnym i charakterystycznym elementem wystroju nowej strefy studenckiej są wielkoformatowe zdjęcia BUŁ, które w latach 60. wykonał Janisław Baranowski – wieloletni pracownik Uniwersytetu Łódzkiego, który jako fotograf, przez dziesięć lat tworzył dokumentację fotograficzną BUŁ-y.

Uniwersytet Łódzki zapowiada, że rozpisze konkurs na nazwę tej studenckiej "dziupli" przy Matejki.(PAP)

Marek Juśkiewicz

jus/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    M.Bilewicz po wyroku NSA: mam nadzieję, że uniemożliwi arbitralne decydowanie, komu należy się tytuł naukowy

  • Fot. Adobe Stock

    Strategia migracyjna/ Konieczna modyfikacja systemu rekrutacji studentów i naukowców z zagranicy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera