Prof. Krzysztof Pyrć nowym prezesem Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

11.04.2020. Biolog i biotechnolog, profesor Krzysztof Pyrć. PAP/Łukasz Gągulski
11.04.2020. Biolog i biotechnolog, profesor Krzysztof Pyrć. PAP/Łukasz Gągulski

Prof. Krzysztof Pyrć został nowym Prezesem Zarządu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP). Powołany przez Radę FNP funkcję tę zacznie pełnić od 1 września 2025 r - poinformowała na stronie internetowej fundacja.

"Powołanie jest następstwem decyzji prof. Macieja Żylicza, obecnego prezesa FNP, o planowanym przejściu na emeryturę i złożeniu w związku z tym rezygnacji z pełnionej funkcji, z dniem 31 sierpnia 2025 r." - poinformowała fundacja na stronie internetowej. Prof. Maciej Żylicz funkcję prezesa pełni od 2005 roku.

“To niesamowite wyróżnienie, ale i wielkie wyzwanie i zobowiązanie” - napisał na platformie X prof. Krzysztof Pyrć.

Jak informuje FNP, Rada Fundacji powołała nowego prezesa, przyjmując rekomendację Komitetu Poszukującego, w którego składzie znaleźli się prof. Maciej Żylicz (przewodniczący KP), prof. Leon Gradoń i prof. Andrzej Członkowski (byli przewodniczący Rady FNP). Komitet Poszukujący rozpatrywał 15 kandydatur - spośród których, po przeprowadzeniu rozmów kwalifikacyjnych z wybranymi kandydatami, Rada Fundacji wyłoniła prof. Krzysztofa Pyrcia.

Kryteriami wyboru kandydatów były m.in. posiadanie znaczących i niekwestionowanych osiągnięć naukowych, swobodne poruszanie się w obszarze kilku dyscyplin naukowych, posiadanie niekwestionowanego autorytetu w krajowym i międzynarodowym środowisku naukowym.

Prof. dr hab. Krzysztof Pyrć jest profesorem nauk biologicznych, specjalizuje się w wirusologii. To twórca i kierownik Pracowni Wirusologii w Małopolskim Centrum Biotechnologii UJ (od 2018 r.) oraz grupy badawczej Virogenetics. Posiada również wykształcenie kierunkowe w zakresie zarządzania (project manager IPMA; Master of Business Administration MBA, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie).

Zespół prof. Pyrcia specjalizuje się w wirusach stanowiących zagrożenie w XXI wieku – koronawirusach, flawiwirusach, alfawirusach czy wirusach grypy. Dzięki wynikom kierowanych przez niego badań - informuje FNP - udało się poznać przebieg procesu zakażenia dla wielu ludzkich i zwierzęcych wirusów, a także doprowadzić do stworzenia nowych substancji o działaniu terapeutycznym.Nowy prezes FNP jest jest też autorem ponad 140 publikacji m.in. w: "Nature Medicine", "Science Translational Medicine", "PNAS". Kierował licznymi grantami badawczymi, m.in. w ramach programu Horyzont2020. W 2020 r. został powołany do zespołu doradczego Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego "do spraw działań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19". Jest zastępcą przewodniczącego zespołu doradczego ds. COVID-19 przy prezesie PAN i członkiem rady programowej inicjatywy Nauka przeciw Pandemii.

Jest też członkiem wielu stowarzyszeń m.in: American Society for Virology (ASV), European Society for Virology (EuSV), a także laureatem licznych nagród i wyróżnień, European Society for Virology Award (2010), Medalu Mikołaja Kopernika PAN (2021), Nagrody Miasta Krakowa (2021).

"Fundacja jest wyjątkowym miejscem, które od ponad 30 lat wspiera i kształtuje doskonałość naukową w Polsce; jako organizacja niezależna i apolityczna służy naukowcom i społeczeństwu. (...) Fundacja to szansa na stworzenie mostów pomiędzy nauką a społeczeństwem i biznesem, aby nasz kraj kierował się w stronę innowacji i nowoczesnych technologii. Fundacja to również wspaniali ludzie, którzy tworzą samą Fundację i rodzinę laureatów Fundacji. Dla mnie osobiście Fundacja jest też wartością samą w sobie; to dzięki FNP ponad 15 lat temu mogłem wrócić do kraju i rozpocząć badania nad wówczas mało znanymi koronawirusami" - napisał na platformie X prof. Krzysztof Pyrć. (PAP)

Nauka w Polsce

ekr/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe

    Trzech badaczy laureatami Nagrody im. Witolda Lipskiego

  • Na zdjęciu Jean-Pierre Lasota-Hirszowicz, fot. Astronarium. Źródło: urania.edu.pl

    Zmarł astrofizyk prof. Jean-Pierre Lasota-Hirszowicz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera