Chorwacja/ Ekspert: za skalę ostatnich powodzi odpowiadają wycinki lasów i betonizacja przestrzeni

EPA/NIDAL SALJIC  4.10.2024
EPA/NIDAL SALJIC 4.10.2024

Za skalę powodzi, do jakich doszło w ostatnich dniach na Bałkanach, odpowiadają nadmierne wycinanie lasów, betonizacja oraz budowa osiedli na nieodpowiednich obszarach - ocenił w niedzielnej rozmowie z chorwacką telewizją N1 prof. Nino Krvavica z Wydziału Hydrotechniki Uniwersytetu w Rijece.

"Ostatnia powódź w Bośni i Hercegowinie została spowodowana opadami, które zdarzają się raz na tysiąc lat. Jednak woda, nawet w takiej ilości, mogła spowodować tyle szkód, ponieważ w regionie masowo wycinane są lasy" - zauważył prof. Krvavica.

"Tereny zalesione są obszarami, które zatrzymują opady atmosferyczne, a z drugiej strony wzmacniają glebę, dzięki czemu mogą ograniczać występowanie jej erozji. Bardzo ważne jest, aby myśleć o lasach nie tylko jako o źródle drewna, ale także o łagodzeniu skutków takich ilości opadów" - zaznaczył rozmówca chorwackiej stacji.

Ekspert skomentował też niedawną powódź w chorwackiej Podgorze mówiąc, że "oglądając zdjęcia z tego miejsca widział, że woda powinna płynąć korytem rzeki, a przeszła po powierzchni dla pieszych". "Jeśli zamieniamy las w nawierzchnię asfaltową, w zasadzie czterokrotnie zwiększamy ilość opadów spływających z tego obszaru. Kolejnym problemem jest to, że kanał, przez który powinna przechodzić powódź, zamienił się w deptak i drogę" - zaznaczył profesor.

Analityk zwrócił też uwagę na to, że "plany przestrzenne nadal nie uwzględniają map powodziowych" i konieczne jest uwzględnianie w nich korytarzy dla przepływu wody deszczowej.

W powodzi, która w piątek nawiedziła Bośnię i Hercegowinę, zginęło według najnowszych danych 19 osób. Silnie opady deszczu doprowadziły też do wylania rzek w kilku innych państwach bałkańskich. Woda zalała położone na południowym wschodzie Albanii miasto Pogradec, macedońskie Tetowo czy znajdującą się na adriatyckim wybrzeżu Czarnogóry Budvę. Rzeki wylały też w kilku miastach Chorwacji, a poziom wód w niektórych z nich nadal pozostaje wysoki. Jakub Bawołek (PAP)

jbw/ zm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    DNA ujawnia tajemnice ofiar Wezuwiusza

  • Fot. Adobe Stock

    Ludzie są bardziej giętcy, niż myślą

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera