Europejski satelita Sentinel-2C przesłał pierwsze zdjęcia

Źródło: Europejska Agencja Kosmiczna
Źródło: Europejska Agencja Kosmiczna

Niecałe dwa tygodnie po wystrzeleniu w kosmos, satelita Sentinel-2C przesłał pierwsze zdjęcia - poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Instrument jest częścią programu Copernicus – dołączył do wiodącej konstelacji satelitów obserwujących Ziemię.

Wyniesiony 5 września br. satelita Sentinel-2C jako trzeci dołączył do konstelacji Sentinel-2 działającej w programie Copernicus. Podobnie, jak pozostałe dwa urządzenia (Sentinel-2A i Sentinel-2B), wyposażony jest w zaawansowaną kamerę, która obserwuje planetę w różnych zakresach fal, z wysokości niecałych 800 km.

Uzyskiwane przez satelitę obrazy mogą obejmować nawet obszar o szerokości 290 km, a rozdzielczość sięga 10 m.

Instrument właśnie nadesłał pierwszą serię testowych fotografii. Można je zobaczyć tutaj. 

Na jednym z pierwszych zdjęć widać Sewillę, przepływającą przez nią najdłuższą rzekę Hiszpanii - Gwadalkiwir oraz otoczenie miasta. Sewilla to także siedziba Hiszpańskiej Agencji Kosmicznej.

Na innym zdjęciu widać obszar rozciągający się aż od francuskich Camargue i Montpellier, aż do Barcelony.

Z kolei na fotografii Los Angeles i okolic można m.in. wyraźnie zobaczyć jeden z miejscowych pożarów lasów. Obraz w naturalnych kolorach ukazuje dym unoszący się z pożaru na lotnisku, podczas gdy przetworzony obraz w fałszywych barwach, uzyskany w podczerwieni, pokazuje duży obszar, który został już spalony oraz aktywne pożary.

Kolejna fotografia pokazuje natomiast fragment rafy położonej u wybrzeża Belize razem ze słynną jaskinią morską znaną jako Great Blue Hole.

Jakość zdjęć przekroczyła oczekiwania specjalistów – podkreśla ESA.

„Te wstępne obrazy stanowią potężne świadectwo sukcesu tej wyjątkowej misji. Podczas gdy satelity Sentinel-2 będą nadal służyć Copernicusowi przez wiele lat, już patrzymy w przyszłość, rozwijając kolejne instrumenty - Sentinel-2 Next Generation” – powiedziała Simonetta Cheli, dyrektor Earth Observation Programmes w ESA.

Tymczasem najnowszy satelita w czasie kolejnych trzech miesięcy przejdzie jeszcze przez proces kalibracji.

„Jesteśmy zafascynowani tym, że Copernicus Sentinel-2C już tak szybko po wystrzeleniu robi tak zapierające dech w piersiach zdjęcia Ziemi. To dopiero początek niesamowitych obserwacji i misji dostarczającej szczegółowych danych, pomagającej nam lepiej zrozumieć naszą planetę” – dodał Constantin Mavrocordatos menedżer projektu Sentinel-2.

Jak wyjaśniają specjaliści Agencji, dane uzyskiwane z Setinel-2 są wykorzystywane w różnorodnych dziedzinach – m.in. w rolnictwie, badaniach wód, zarządzaniu kryzysowym – na wypadek pożarów lasów, wybuchów wulkanów czy powodzi.

Sentinel 2 to jedna z kilku konstelacji programu Copernicus.(PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Homo erectus nauczył się żyć na pustyni już 1,2 miliona lat temu

  • EPA/Danish Defence Command 27.09.2022

    Szwecja/ Badanie: metan z Nord Stream rozprzestrzenił się nad południowym Bałtykiem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera