Noblistka z chemii i astronauta NASA z otwartymi wykładami na PW

Prof. Frances Arnold oraz prof. Jeffrey Hoffman
Prof. Frances Arnold oraz prof. Jeffrey Hoffman

Prof. Frances Arnold – nagrodzona Noblem z chemii w 2018 roku - oraz astronauta NASA prof. Jeffrey Hoffman 17 i 18 września wygłoszą otwarte wykłady na Politechnice Warszawskiej.

Wykłady - oba w języku angielskim - odbędą się w ramach międzynarodowej konferencji na temat katalizy UCRA 2024 (International Conference on Unconventional Catalysis, Reactors and Applications).

Jak poinformowano w komunikacie prasowym PW, prof. Frances Arnold przybliży temat „Innovation by Evolution: Bringing New Chemistry to Life” („Innowacja przez Ewolucję: Wprowadzanie Nowej Chemii do Życia”). Wykład odbędzie się 17 września o godz. 17 w budynku Rektorska 4. Spotkanie jest otwarte i darmowe. Aby wziąć udział w wykładzie, należy zgłosić się przez formularz (decyduje kolejność zgłoszeń).

Prof. Frances Arnold z CalTech w 2018 roku otrzymała Nagrodę Nobla z chemii za pionierskie prace w opracowaniu metod kierowanej ewolucji. Jej badania doprowadziły do rozszerzenia stosowalności enzymów w gałęziach przemysłu zrównoważonej chemii, przemysłu medycznego, produktów użytkowych, rolnictwa i paliw. W 2021 r. prezydent USA powołał ją - jako współkierowniczkę - do rady doradców Presidential Council of Advisors for Science and Technology (PCAST). Więcej o prelegentce na stronie konferencji UCRA.

Z kolei wystąpienie prof. Jeffreya Hoffmana pt. „Mars, MOXIE, and the Future of Human Space Flight” („Mars, MOXIE i przyszłość załogowych lotów kosmicznych”) zaplanowano na 18 września na godz. 9. Wykład jest otwarty i darmowy. Liczba miejsc ograniczona – obowiązują zapisy przez formularz (decyduje kolejność zgłoszeń).

Prof. Jeffrey Hoffman jest profesorem Massachusetts Institute of Technology (MIT) na Wydziale Aeronautyki i Astronautyki. Jako astronauta NASA odbył pięć lotów w przestrzeń kosmiczną i został pierwszym astronautą, który spędził ponad 1000 godzin lotu na pokładzie wahadłowca. Prof. Hoffman prowadzi na MIT kursy z zakresu operacji kosmicznych i projektowania systemów kosmicznych. Kieruje eksperymentem MOXIE w ramach misji NASA Mars 2020 Perseverance, która po raz pierwszy wyprodukowała tlen z materii pozaziemskiej, co stanowi milowy krok w przyszłości eksploracji kosmosu przez człowieka. Więcej o prelegencie na stronie konferencji UCRA.

International Conference on Unconventional Catalysis, Reactors and Applications (UCRA) poświęcona jest trendom w katalizie, które wykraczają poza tradycyjne zastosowania w reaktorach przemysłowych i rozszerzają się na nowe obszary, takie jak zdrowie, ochrona osobista, klimat i energia. Wśród głównych tematów tegorocznej konferencji są trendy w katalizie niekonwencjonalnej, kataliza w niekonwencjonalnych środowiskach i zastosowaniach, niekonwencjonalne metody opracowywania, syntezy i wytwarzania katalizatorów, niekonwencjonalne reaktory katalityczne.

UCRA 2024 to trzecia edycja konferencji. Za organizację odpowiada Wydział Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej.(PAP)

Nauka w Polsce

lt/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera