Przy chorobie wieńcowej rzucenie palenia jest kluczowe

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Nowe badanie pokazuje, że rezygnacja z palenia tytoniu przez osoby z chorobą wieńcową obniża ryzyko zawału prawie o połowę. Samo ograniczenie palenia niestety przynosi minimalne korzyści.

W międzynarodowym projekcie CLARIFY (prospeCtive observational LongitudinAl RegIstry oF patients with stable coronary arterY disease) sprawdzono wpływ palenia na zdarzenia sercowo-naczyniowe u osób z chorobą wieńcową.

Przebadana grupa objęła ponad 30 tys. pacjentów obserwowanych przez 5 lat. Ponad 13 tys. osób nigdy nie paliło, niecałe 15 tys. paliło wcześniej, ale przestało, a 4 tys. paliło przez cały czas.

Pacjenci, którzy po zdiagnozowaniu choroby wieńcowej całkowicie porzucili palenie, mieli o 44 proc. niższe ryzyko poważnego zdarzenia sercowo-naczyniowego, w tym zawału.

Uczestnicy, którzy tylko ograniczyli palenie, nie mieli znacząco mniejszego ryzyka, niż osoby palące nadal.

Każdy dodatkowy rok palenia powodował przy tym wzrost zagrożenia o kolejne 8 proc.

Potwierdziła się jednocześnie reguła, że najlepiej nie rozpoczynać palenia.

Jak bowiem informują badacze, choć rozstanie z nałogiem bardzo się opłacało, to jednak nawet taki krok nie pozwalał na uzyskanie tak samo niskiego ryzyka, jak trwająca całe życia abstynencja od tytoniu.

„Lubię mówić moim pacjentom, że nigdy nie jest za wcześnie ani za późno, aby przestać palić, choć im wcześniej ktoś przestanie, tym łatwiej jest obniżyć ryzyko chorób układu krążenia. Nie wystarczy tylko ograniczyć palenie. Palaczom, przy każdej interwencji medycznej potrzebne są krótkie, jasne wiadomości podkreślające potrzebę rzucenia palenia. Mówienie pacjentom, że mogą zmniejszyć swoje ryzyko kolejnego poważnego zdarzenia lub śmierci o połowę - jak wykazaliśmy tutaj - to potężny przekaz” – powiedział dr Jules Mesnier z Hospital Bichat-Claude Bernard w Paryżu (Francja), autor badania zaprezentowanego w czasie ESC Congress.

Badanie pokazało przy okazji, że najwięcej osób rzuciło palenie w czasie pierwszego roku po diagnozie choroby wieńcowej. W tym czasie z nałogiem rozstało się prawie 73 proc. wszystkich osób, które rzuciły palenie.

Wśród sposobów promowania rzucenia palenia naukowcy wymieniają krótkie porady, doradztwo i interwencje behawioralne, jak również terapię farmakologiczną.(PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/NIDAL SALJIC  4.10.2024

    Chorwacja/ Ekspert: za skalę ostatnich powodzi odpowiadają wycinki lasów i betonizacja przestrzeni

  • 7.10.2024 EPA/Christine Olsson/TT

    Badania mikroRNA, ważne dla zrozumienia chorób, nagrodzone medycznym Noblem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera