Polskie badanie może pomóc wcześniakom z zaburzeniami oddychania

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Niekomercyjne badanie polskich naukowców może przyczynić się do zmniejszenia odsetka wcześniaków z poważnymi zaburzeniami oddychania – poinformowała Agencji Badań Medycznych, która finansuje projekt.

Obecnie naukowcy są na etapie rekrutacji pacjentów do udziału w badaniu klinicznym REFSAL pt. „Ocena częstości występowania przetrwałego nadciśnienia płucnego noworodków w grupie noworodków, urodzonych pomiędzy 32. a 42. tygodniem ciąży, leczonych salbutamolem”.

Jak przypominają specjaliści w informacji prasowej przysłanej PAP przez Agencję Badań Medycznych, jedną z najczęściej występujących przyczyn niewydolności oddechowej u najmłodszych jest tzw. przemijający szybki oddech noworodka (transient tachypnoe of the newborn - TTN). Przeważnie występuje on u dzieci urodzonych przedwcześnie lub drogą cięcia cesarskiego. Na przykład stwierdza się go u 10 proc. noworodków urodzonych między 33. a 34. tygodniem ciąży. W niektórych przypadkach zaburzenie to może prowadzić do przewlekłego nadciśnienia płucnego u noworodków (PPHN).

Lekarze od lat szukają sposobu na to, by zredukować liczbę noworodków z zaburzeniami oddychania po urodzeniu, w tym noworodków cierpiących na ciężkie nadciśnienie płucne.

Z obserwacji niektórych ekspertów oraz z dotychczasowych badań klinicznych można wnioskować, że wczesne zastosowanie wziewnego salbutamolu może złagodzić przebieg ciężkiej postaci TTN. Jest to lek z grupy beta-mimetyków, który powszechnie stosuje się w astmie. Brak jednak wyników badań klinicznych, które pozwalałyby stosować go standardowo u dzieci z TTN.

Dlatego naukowcy zaprojektowali badanie REFSAL, w którym salbutamol w roztworze do nebulizacji będzie oceniany pod kątem skuteczności i bezpieczeństwa w zapobieganiu nadciśnienia płucnego u noworodków mających przejściowe zaburzenia oddychania.

"Sprawdzimy, jak często występuje przewlekłe nadciśnienie płucne u noworodków z TTN oraz zbadamy efekty zastosowania salbutamolu" – skomentowała główna badaczka w projekcie prof. Renata Bokiniec ze Szpitala Klinicznego im. ks. Anny Mazowieckiej.

"Jeśli badanie REFSAL potwierdzi nasze założenia, mamy szansę skutecznie zapobiegać groźnym powikłaniom, zmniejszyć częstotliwość występowania zagrażającego życiu przewlekłego nadciśnienia płucnego noworodków, a tym samym skrócić czas ich leczenia, przebywania w inkubatorze oraz rozłąkę z matką" – podkreśliła prof. Bokiniec.

REFSAL jest pierwszym od lat niekomercyjnym projektem badań w dziedzinie neonatologii, finansowanym ze środków Agencji Badań Medycznych. Liderem przedsięwzięcia jest Warszawski Uniwersytet Medyczny, a do udziału zaproszono osiem specjalistycznych ośrodków z całej Polski - z Warszawy, Krakowa, Poznania, Zielonej Góry, Bydgoszczy, Rzeszowa, Bytomia, ze Szczecina - oraz ekspertów z Kanady. (PAP)

jjj/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 27.06.2024. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Maciej Gdula. PAP/Albert Zawada

    Maciej Gdula namawia naukowców do aktywności popularyzatorskiej

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Mitkowski: nadal główną przyczyną zgonów w Polsce i Europie są choroby sercowo-naczyniowe

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera