Nowa metoda łączenia internetu tradycyjnego z kwantowym

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Fizycy z Instytutu Fotoniki Uniwersytetu Leibniza w Hanowerze opracowali nowy rodzaj transmitera do przesyłania przez światłowód splątanych fotonów. To osiągnięcie może pozwolić na wykorzystanie światłowodów do budowy kolejnej generacji technologii telekomunikacyjnej – kwantowego internetu.

Jeśli powstanie kwantowy internet, zrewolucjonizuje cyfrowe bezpieczeństwo. Pozwoli bowiem na przesyłanie danych, których nie będą w stanie złamać żadne metody, nawet przyszłe komputery kwantowe Stworzenie takiej sieci to jednak duże wyzwanie.

Jak tłumaczą naukowcy z Instytutu Fotoniki Uniwersytetu Leibniza w Hanowerze, konieczne jest wykorzystanie specjalnych, tzw. splątanych kwantowo fotonów.

„Aby kwantowy internet stał się rzeczywistością, musimy przesyłać splątane fotony za pomocą sieci światłowodowych” - mówi prof. dr Michael Kues, autor nowej publikacji, która ukazała się w czasopiśmie ”Science Advances”.

„Chcemy jednak nadal wykorzystywać światłowody do tradycyjnej transmisji danych. Nasze badania są ważnym krokiem w kierunku połączenia konwencjonalnego internetu z kwantowym” – podkreśla.

W swoim eksperymencie on i jego koledzy wykazali, że splątanie fotonów utrzymuje się nawet wtedy, gdy są one wysyłane razem z impulsem laserowym niosącym dane w tradycyjny sposób.

„Możemy zmieniać kolor impulsu laserowego za pomocą szybkiego sygnału elektrycznego, aby dopasować go do koloru splątanych fotonów” - wyjaśnia Philip Rübeling, jeden z badaczy.

„Efekt ten pozwala nam łączyć impulsy laserowe i splątane fotony tego samego koloru w światłowodzie i potem ponownie je rozdzielić” – dodaje.

Zaprezentowane podejście może więc pozwolić na integrację konwencjonalnego internetu z kwantowym. Do tej pory nie było możliwe wykorzystanie obu metod transmisji jednocześnie w światłowodzie.

„Splątane fotony blokują kanał danych w światłowodzie, uniemożliwiając jego wykorzystanie do tradycyjnej transmisji danych” - mówi uczestniczący w projekcie Jan Heine.

„Nasz eksperyment pokazuje, w jaki sposób może się udać praktyczna implementacja sieci hybrydowych” - mówi prof. Kues”.(PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Do 2060 r. liczba nowych przypadków demencji wzrośnie w USA do 1 mln rocznie

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: szklanka mleka dziennie zmniejsza ryzyko raka jelita grubego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera