Na Politechnice Gdańskiej powstała latająca łódź "Solar"

Fot. materiały prasowe Politechnika Gdańska
Fot. materiały prasowe Politechnika Gdańska

Studenci z koła naukowego KSTO Korab Politechniki Gdańskiej zbudowali zasilany słońcem wodolot. Łódź o nazwie „Solar” wzięła udział w prestiżowych zawodach Monaco Energy Boat Challenge.

Zasilana ogniwami słonecznymi łódź wyposażona została w hydroskrzydła, czyli płaty nośne, które wynoszą ją ponad taflę wody. Dzięki temu studenci z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG uzyskali m.in. znaczące zmniejszenie oporów, a to pozwala z kolei uzyskać wyższą prędkość przy mniejszym zużyciu energii. Taki „lot” nad wodą oznacza też większą zwrotność łodzi.

Fazy koncepcyjna i badawcza zaczęły się jesienią 2017 roku, lecz m.in. ze względu na pandemię start budowy został rozpoczęty pod koniec 2021 r.

Projekt, jak podają konstruktorzy, udało się ukończyć m.in. dzięki zaangażowaniu społeczności akademickiej, a także wsparcia osób z zewnątrz. Przez lata wielu studentów i entuzjastów brało w nim udział, wnosząc swoje pomysły i pomagając w realizacji.

Obecnie w stałym zespole znajduje się 11 osób, ale przy projekcie pracowało łącznie ponad 20 byłych i obecnych studentów.

Jak informują konstruktorzy, jednym z największych wyzwań, ze względu na wyjątkowo skomplikowaną fizykę działających sił, było zaprojektowanie systemu sterowania przednimi hydroskrzydłami.

Sukces jest owocem wielu miesięcy badań, symulacji i modelowania matematycznego - informują konstruktorzy wodolotu.

Łódź pierwszy raz wyruszyła na wodę 7 czerwca z inż. Piotrem Pruszko za sterami. „Testy (...) były przede wszystkim odpowiedzią na najważniejsze pytanie: czy Solar lata? Cudownym uczuciem było zobaczyć efekt naszej pracy unoszący się nad wodą” – powiedział Aleksander Longa, przewodniczący KSTO Korab.

Natomiast na początku lipca ekipa GUT Solar Boat Team wzięła udział w Monaco Energy Boat Challenge — największych i najbardziej prestiżowych zawodach łodzi solarnych na świecie. Członkowie KSTO Korab brali udział w tych zawodach już w 2015 roku, kiedy to zajęli 4. miejsce z solarną łodzią, która jednak nie latała.

W tym roku, mimo pewnych problemów technicznych, w konkurencji Speed Record zespół uplasował się na 8. miejscu. Najlepszy wynik studenci PG osiągnęli natomiast w slalomie, zajmując 7. miejsce, a całe zawody zakończyli na 10. pozycji.

Myślą już o budowie kolejnej wersji łodzi Solar.

Więcej informacji na stronie uczelni.

Nauka w Polsce

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Naukowcy chcą stworzyć model skóry, wykorzystując druk 3D

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera