Masowe wymieranie dinozaurów oznaczało dynamiczny rozwój ptaków

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Gdy 66 mln lat temu w Ziemię uderzył potężny meteoryt, doszło do wyginięcia dinozaurów. Okazuje się jednak, że skorzystały na tym ptaki, które wówczas rozpoczęły swoją gwałtowną ekspansję – informują naukowcy na łamach pisma „Science Advances”.

Uderzenie w Ziemię asteroidy 66 mln lat temu przyniosło zagładę dinozaurom i wielu innym zwierzętom. Rozległe pożary, erupcje wulkanów, zanieczyszczenie mórz i atmosfery oraz odcięcie powierzchni Ziemi na długo od promieni słonecznych – wszystko to były katastrofalne następstwa kosmicznej kolizji.

Na tej zagładzie skorzystały inne zwierzęta, która wcześniej nie mogły przebić się w ewolucyjnym wyścigu, mając obok tak silną konkurencję jak dinozaury. Już wcześniej naukowy dowiedli, że na zagładzie dinozaurów zyskały ssaki. Najnowsze badania koncentrują się z kolei na ptakach.

Zapis kopalny dotyczący wczesnych ptaków sugerował, że po zagładzie dinozaurów ptaki rozpoczęły ewolucyjną ekspansję. Teraz potwierdzają to najnowsze badania genetyczne prowadzone pod kierunkiem naukowców z University of Michigan (USA).

Analiza genomów dzisiejszych ptaków pozwala zajrzeć w przeszłość ewolucyjną. Ta podróż w czasie przyniosła potwierdzenie wcześniejszych badań skamieniałości. Z analizy ptasich genomów wynika, że po zagładzie dinozaurów nastąpił dynamiczny rozwój ptaków, który dzisiaj widoczny jest pod postacią olbrzymiej liczby gatunków.

"W wyniku badania DNA żyjących ptaków, próbujemy wykryć wzorce sekwencji genetycznych, które zmieniały się zaraz po jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Ziemi" - wyjaśnia główny autor badań (https://dx.doi.org/10.1126/sciadv.adp0114) Jake Berv.

Zdaniem naukowców zmiany genetyczne, jakie zaszły w ptasim genomie po wielkim wymieraniu dinozaurów, dotyczyły tak kluczowych procesów, jak rozwój młodocianych osobników, ich rozmiar w wieku dorosłym oraz metabolizm.

Na przykład w ciągu trzech-pięciu mln lat po wymieraniu dinozaurów u ptasich gatunków pojawiły się mniejsze rozmiary ciała. Z kolei młode wymagały od rodziców dłuższej opieki po wykluciu się. (PAP)

krx/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 15.09.2024 EPA/SPACE X

    USA/ Kapsuła statku kosmicznego Crew Dragon z astronautami powróciła na Ziemię

  • Fot. Adobe Stock

    Kanada/ Inwazyjne meduzy w jeziorach Kolumbii Brytyjskiej, wszystkie to samce

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera