Uczelnie i instytucje

Śląskie/ Lekarski, psychologia, finanse i rachunkowość oraz informatyka - najpopularniejszymi kierunkami na studia

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Lekarski na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, psychologia na Uniwersytecie Śląskim, finanse i rachunkowość na Uniwersytecie Ekonomicznym oraz informatyka na Politechnice Śląskiej - te kierunki były najczęściej wybierane podczas pierwszego etapu rekrutacji na wyższych uczelniach publicznych woj. śląskiego.

Śląski Uniwersytet Medyczny (SUM) zakończył rejestrację na studia stacjonarne I stopnia oraz jednolite magisterskie. W uczelnianym systemie rekrutacyjnym zarejestrowało się w sumie 14 937 osób.

Największym zainteresowaniem cieszą się: kierunek lekarski (4 825 kandydatów, 6,6 zgłoszeń na jedno miejsce), kierunek lekarsko-dentystyczny (1 631 kandydatów, 13,59 zgłoszeń na jedno miejsce), fizjoterapia (1 106 kandydatów, 6,58 zgłoszeń na jedno miejsce) oraz pielęgniarstwo (1 007 kandydatów, 3,23 zgłoszeń na jedno miejsce).

Od 22 do 26 lipca kandydaci zakwalifikowani do przyjęcia będą mieli czas na dostarczenie dokumentów do Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej zlokalizowanej przy ul. Warszawskiej 14 w Katowicach.

Na Uniwersytecie Śląskim (UŚ) również zakończyła się rejestracja kandydatów na studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie. Tegoroczna oferta uczelni dla kandydatów to 89 kierunków studiów, w tym 6 w języku angielskim.

"W systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów dokonano łącznie 17 401 rejestracji. Wśród najchętniej wybieranych kierunków znajdują się: psychologia - 1936 zarejestrowanych osób, prawo - 1302 osoby oraz filologia angielska - 1234 osób" - poinformowała rzeczniczka Małgorzata Poszwa.

Najwięcej kandydatów na jedno miejsce było na kierunkach: reżyseria - 14,25, realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia - 14,25, psychologia - 12,91, międzynarodowe studia nauk politycznych i dyplomacji - 7,7, zarządzanie zasobami ludzkimi w organizacji - 5,97, logopedia - 5,45 i prawo - 5,21.

Jak informuje uczelnia, te kierunki, gdzie liczba kandydatów nie wypełni limitu przyjęć, zostaną objęte drugim naborem.

W tegorocznej rekrutacji na studia I stopnia stacjonarne, czyli tzw. dzienne, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach przygotował nieco ponad 1900 miejsc. Kandydaci, którzy zostali zakwalifikowani do przyjęcia na studia (blisko 2750 osób), muszą potwierdzić swój wybór składając komplet dokumentów do 24 lipca.

Średnio w pierwszej turze rekrutacji na pierwszy rok studiów stacjonarnych I stopnia (licencjackich i inżynierskich) o jedno miejsce ubiegało się blisko 2 kandydatów (1,73).

Najwięcej osób aplikowało na kierunki: finanse i rachunkowość (517 chętnych), analityk finansowy 2.0 (290 chętnych), informatyka (290 chętnych), ekonomia (277 chętnych), zarządzanie (255 chętnych) oraz logistyka (232 chętnych).

Natomiast najtrudniej było się dostać na kierunki: analityk finansowy 2.0 (3,87 chętnych na jedno miejsce), dziennikarstwo i komunikacja społeczna (2,6), informatyka (2,32), finanse i rachunkowość (2,07) oraz prawo w zarządzaniu (2,06).

"Warto zwrócić uwagę na nowy w tegorocznej ofercie kierunek Rachunkowość i Controlling, gdzie – pomimo iż rekrutacja odbywa się po raz pierwszy – odnotowaliśmy spore zainteresowanie, 1,72 kandydata na jedno miejsce" - zaznaczył rzecznik uczelni Marcin Kiczka.

Politechnika Śląska w tym roku przygotowała dla studentów ponad 50 kierunków na I stopniu oraz 21 na II stopniu. Wiele kierunków prowadzonych jest także w języku angielskim oraz prowadzone są studia dualne - polegające na tym, że student ma zajęcia w salach wykładowych, a także odbywa staż w firmach.

Najpopularniejszymi kierunkami okazały się: informatyka, automatyka i robotyka, budownictwo, architektura, transport, inżynieria lotnicza i kosmiczna, mechatronika oraz lingwistyka stosowana. Politechnika Śląska zaproponowała w tym roku jeden nowy kierunek i jest to geoinformatyka - również ciesząca się dużym zainteresowaniem.

Rzeczniczka uczelni Jadwiga Witek zwróciła uwagę również na kierunek lingwistyka stosowana - "który może nie wydawać się kierunkiem technicznym; jednak z uwagi na rozwój sztucznej inteligencji i wszystko co z nią związane, także kwestie lingwistyczne i językoznawcze, są bardzo istotne". "Jest to kierunek przyszłościowy" - podkreśliła.(PAP)

Nauka w Polsce, Julia Szymańska

jms/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera