Rektor PŁ prof. Jóźwik nowym przewodniczącym Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych

28.04.2023. Rektor Politechniki Łódzkiej prof. dr hab. inż. Krzysztof Jóźwik. PAP/Marian Zubrzycki
28.04.2023. Rektor Politechniki Łódzkiej prof. dr hab. inż. Krzysztof Jóźwik. PAP/Marian Zubrzycki

Rektor Politechniki Łódzkiej prof. Krzysztof Jóźwik został wybrany na przewodniczącego Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT). W nowej kadencji, obok kwestii finansowania nauki, zamierza zadbać o wzmocnienie wsparcia dla młodych naukowców.

Decyzję podjęto jednomyślnie podczas zgromadzenia plenarnego KRPUT, którego gospodarzem jest Politechnika Gdańska. Kadencja nowego przewodniczącego rozpocznie się 1 września i potrwa cztery lata.

"Uczelnie stoją przed wieloma wyzwaniami, które wymagają od nas współdziałania, ale także refleksji i intensywnej pracy. (…) Jako przewodniczący, zobowiązuję się do pracy nad wyzwaniami, które przed nami stoją, mając na uwadze dobro naszych uczelni i całego kraju. Razem możemy zbudować silne i innowacyjne szkolnictwo wyższe, które będzie dumną wizytówką Polski" – powiedział prof. Jóźwik po wyborze na przewodniczącego KRPUT, cytowany w komunikacie.

Zapowiedział, że w czasie swojej kadencji, obok kwestii finansowania nauki, zamierza zadbać o wzmocnienie wsparcia dla młodych naukowców, co - w jego opinii - jest kluczowe dla rozwoju Polski; w związku z tym - jak zaznaczył - należy w istotny sposób zmienić podejście do procesu kształcenia.

"Działamy na arenie międzynarodowej, jesteśmy już nie tylko w europejskim, ale w światowym systemie edukacji wyższej. W tym systemie musimy zbudować naszą konkurencyjność. Świat się zmienia niezwykle szybko, dlatego uczelnie powinny być bardziej elastyczne i bardziej sprawne w reagowaniu na wyzwania współczesności. Młodemu pokoleniu, naszym studentom i doktorantom trzeba zapewnić kompetencje nie na dziś, ale na przyszłość, której jeszcze nie znamy. Musimy wzbudzać w nich kreatywność i samodzielność myślenia" – podkreślił.

Wiceprzewodniczącymi KRPUT zostali rektorzy: Politechniki Koszalińskiej – dr hab. Danuta Zawadzka, Politechniki Śląskiej - prof. Marek Pawełczyk, Politechniki Gdańskiej – prof. Krzysztof Wilde.

W kończącej się kadencji przewodniczącym Konferencji był rektor Politechniki Poznańskiej prof. Teofil Jesionowski. Prof. Jóźwik był jednym z jego zastępców.

Konferencja Rektorów Polskich Uczelni Technicznych zrzesza 22 rektorów uczelni technicznych oraz 11 uczelni stowarzyszonych. Służy pogłębianiu więzi i współpracy między uczelniami. Została powołana w 1989 r., jest członkiem Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP).(PAP)

Bartłomiej Pawlak

bap/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Młodzi polscy fizycy z medalem na międzynarodowym turnieju

  • Fot. Adobe Stock

    Dwóch polskich matematyków z Nagrodą Europejskiego Towarzystwa Matematycznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera