Gawkowski: budowa nowoczesnej Polski wymaga współpracy nauki, biznesu i instytucji publicznych

03.06.2024. Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. PAP/Marcin Obara
03.06.2024. Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. PAP/Marcin Obara

Budowa nowoczesnej Polski wymaga współpracy świata nauki, biznesu i instytucji publicznych - powiedział we wtorek wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, podpisując list intencyjny dotyczący organizacji Forum AI w Karpaczu.

Oprócz szefa resortu, list intencyjny podpisali również rektorzy wiodących polskich uczelni a także przewodniczący rady programowej Forum Ekonomicznego w Karpaczu Zygmunt Berdychowski.

Celem zainicjowanego porozumienia ma być organizacja Forum Sztucznej Inteligencji (Forum AI), które odbędzie się w dniach 3-5 września 2024 r., w ramach 33. Forum Ekonomicznego. "Mam przekonanie, że jest to doniosła chwila, ponieważ budowa nowoczesnej Polski wymaga współpracy świata nauki, biznesu i instytucji publicznych" - wskazał wicepremier. Dodał, że ta współpraca jest nie tylko wyzwaniem, ale także koniecznością jeżeli - jak mówił - Polska stała się liderem cyfryzacji w Europie. Zaznaczył, że aby tak się stało, trzeba wykorzystać kapitał jakim są dokonania rodzimych naukowców, a także wiedza oraz talenty absolwentów największych uczelni, który wyrywają międzynarodowe konkursy związane z nowoczesnymi technologiami. "Polski absolwent kierunków informatycznych jest dla zagranicznych koncernów jak woda na pustyni" - powiedział. Dodał, że zatrzymanie ich w kraju powinno stawić polską rację stanu. Wyraził ubolewanie, że część pracodawców nie zauważa, że taki młody pracownik może wspomóc przedsiębiorstwo w dokonaniu skoku technologicznego.

Wskazał, że szczególne rozwój sztucznej inteligencji, która może zapoczątkować kolejną rewolucję nie tylko w przemyśle, ale również w życiu milionów ludzi na świecie. Zaznaczył, że ministerstwo cyfryzacji już rozpoczęło projekty, które są realizowane wspólnie z uczelniami całej Polski. Dodał też, że resort chce wygospodarować specjalne środki na dofinansowanie uczelni.

W ramach Forum AI w Karpaczu poruszone zostaną kluczowe kwestie dotyczące sztucznej inteligencji, zarówno w sektorze usług publicznych, jak i komercyjnych. Jak poinformowali organizatorzy Forum Ekonomicznego, w Karpaczu omówione zostaną problemy i wyzwania, z którymi będzie musiał zmierzyć się rynek w obliczu fundamentalnej zmiany technologicznej z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Dotyczy to m.in. cyberbezpieczeństwa, podniesienia efektywności pracowników i zwiększenia rentowności firm.

Ze strony uczelni porozumienie o współpracy podpisali: prorektor Politechniki Wrocławskiej prof. Kamil Staniec, rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Alojzy Z. Nowak, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie prof. Jerzy Lis oraz rektor Politechniki Poznańskiej prof. Teofil Jesionowski.(PAP)

autorka: Ewa Wesołowska

ewes/ drag/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: roboty trzeba nauczyć zasad fizyki rządzących światem

  • Fot. Adobe Stock

    Powstał program do sprawdzania, czy rozmawialiśmy online z prawdziwą osobą

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera