Portugalia/ Wieloryby coraz częściej widziane w sąsiedztwie plaż

Kaszalot nieopodal wyspy Sao Miguel, Azory, Portugalia, fot. Adobe Stock
Kaszalot nieopodal wyspy Sao Miguel, Azory, Portugalia, fot. Adobe Stock

Atlantyckie wieloryby coraz częściej pojawiają w pobliżu popularnych wśród turystów plaż Portugalii, m.in. podlizbońskiej Meco, informują biolodzy, cytowani przez lokalne media.

Jak ustaliło Radio Observador, na przełomie maja i czerwca u brzegów zachodniego wybrzeża Portugalii pojawiła się grupa co najmniej sześciu okazów płetwala zwyczajnego, wśród których był młody osobnik.

Wizytę tych dochodzących do 27 m długości ssaków potwierdził też dziennik “Publico”, odnotowując, że grupa tego drugiego największego zwierzęcia świata przez kilka dni pływała w pobliżu plaż lizbońskiej aglomeracji.

Biolodzy zaznaczyli, że od 2019 r. znacząco wzrosła liczba dużych ssaków morskich w pobliżu brzegów Portugalii kontynentalnej. Szczególny pod tym względem był 2023 r., który obfitował w najwięcej zgłoszeń dotyczących pojawienia się płetwali w sąsiedztwie plaż.

Eksperci przypomnieli, że dotychczas obecność tych zwierząt na portugalskich wodach była powszechna jedynie w rejonie położonego na Atlantyku archipelagu Azorów.

Według lizbońskiego biologa Sidonia Paesa wraz z sukcesywnie podnoszącą się temperaturą wody u brzegów Portugalii rośnie obecność zooplanktonu, pożywienia płetwali oraz innych gatunków waleni.

“Stąd coraz więcej tych zwierząt w sąsiedztwie wybrzeża. Hipoteza ta musi jeszcze zostać potwierdzona w trakcie badań naukowych”, dodał Paes.

Z kolei zdaniem biologa Bernardo Queiroza w sąsiedztwie portugalskiego wybrzeża kontynentalnego przybyło poza waleniami także okazów rekinów oraz delfinów.

Dodał, że nasilenie wizyt tych zwierząt wynika prawdopodobnie z ocieplania się Atlantyku u portugalskiego wybrzeża, a także z poprawiającej się czystości tamtejszych wód.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Pradawne wirusy wspierają nowotwory

  • Fot. Adobe Stock

    Popularny lek rozrzedzający krew neutralizuje jad kobry

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera