Portugalia/ W ruinach dawnego rzymskiego miasta znaleziono monety, ceramikę i małą nekropolę

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Monety, ceramikę oraz groby młodych osób - najprawdopodobniej członków rodziny z czasów Imperium Rzymskiego - znaleźli archeolodzy w Faro, na południu Portugalii. Poinformował o tym zespół badaczy koordynowany przez Camilę Lacueva.

Do odkrycia na pozostałości rzymskiego miasta doszło przypadkowo w miejscu, gdzie w czasie obecności Rzymian na Półwyspie Iberyjskim istniało miasto Ossonoba. Natrafiono na nie podczas prac budowlanych w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się duży warsztat samochodowy.

Badania objęły teren zajmujący 5 km2. Autorzy prac wyjaśnili, że na badanym terenie znaleziono małą nekropolię z grobami trzech osób, z dobrze zachowanymi szkieletami. Prawdopodobnie jest to młode małżeństwo oraz ich dziecko. Osoby te mogły pochodzić z wyższych sfer, o czym ma świadczyć budowa grobowców oraz fakt, że wraz z kobietą złożono biżuterię.

Znalezisko pochodzi z V lub VI wieku.

Uczestniczący w pracach archeolog Francisco Correia zapowiedział, że w najbliższym czasie odbędą się badania genetyczne zachowanych szkieletów, aby określić stopień pokrewieństwa osób, złożonych w małej nekropoli.

Na terenie objętym badaniami znaleziono też m.in. monety z czasów rzymskich, a także fragmenty naczyń ceramicznych oraz przedmiotów codziennego użytku z tej epoki.

"Wydobyliśmy tu już setki przedmiotów: od pozostałości zwykłej ceramiki i ceramiki kuchennej, także fragmenty amfor, kościanych kostek do gry, gwoździ, szpilek, łyżek, a także rzeźb" - powiedział uczestniczący w pracach archeolog Francisco Correia. (PAP)

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: w jądrach mężczyzn i psów znaleziono duże ilości mikroplastiku

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne diety chronią zdrowie – pokazuje 20 lat badań

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera