Śląskie/ Pierwszy Polak członkiem Europejskiego Towarzystwa Endoskopii Ginekologicznej

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Prof. Rafał Stojko ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego został członkiem Rady Doradczej na lata 2024-2028 Europejskiego Towarzystwa Endoskopii Ginekologicznej. To pierwszy Polak, który znalazł się w tym elitarnym gronie - poinformowała w środę uczelnia.

"Jestem niezwykle dumny z reprezentowania Polski. Świadczy to o docenieniu naszych osiągnięć w skali europejskiej. O dokonaniach świadczą choćby statystyki dotyczące znaczącego wzrostu zabiegów małoinwazyjnych w ginekologii" - podkreślił prof. Rafał Stojko, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej Wydziału Nauk o Zdrowiu ŚUM w Katowicach.

Jako przykład profesor podał, że w ciągu ośmiu lat z 10 proc. do 55 proc. wzrosła liczba małoinwazyjnych operacji usunięcia macicy.

"Ginekologia małoinwazyjna jest bezpieczniejsza dla pacjentów, znacząco maleje liczba powikłań. To droga, którą zmierzamy bardzo konsekwentnie" - wyjaśnił prof. Stojko.

Mandat prof. Stojko jako członka Rady Doradczej będzie obowiązywał przez okres 4 lat. Począwszy od dorocznego kongresu w Marsylii w październiku 2024 r. do kongresu w 2028 r.

Głównym zadaniem profesora będzie reprezentowanie Polski, promowanie działalności stowarzyszenia, w tym dorocznego kongresu Europejskiego Towarzystwa Endoskopii Ginekologicznej (ESGE), czasopisma ESGE Journal i programu edukacyjnego GESEA. Jako członek Rady Doradczej ESGE będzie miał również wpływ na kreowanie polityki rozwoju ESGE.

Europejskie Towarzystwo Endoskopii Ginekologicznej (ESGE), założone w 1994 r., ma na celu wspieranie wymiany doświadczeń klinicznych, myśli naukowej i badań między europejskimi endoskopistami ginekologicznymi i specjalistami stosującymi pokrewne techniki.(PAP)

Julia Szymańska

jms/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Młodzi polscy fizycy z medalem na międzynarodowym turnieju

  • Fot. Adobe Stock

    Dwóch polskich matematyków z Nagrodą Europejskiego Towarzystwa Matematycznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera