Uczelnie i instytucje

Minister nauki zachęca uczelnie do konsolidacji, zapowiadając wzrost subwencji

16.05.2024. Minister nauki Dariusz Wieczorek. PAP/Tytus Żmijewski
16.05.2024. Minister nauki Dariusz Wieczorek. PAP/Tytus Żmijewski

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zachęca uczelnie do konsolidacji, m.in. po to, by uniknąć skutków niżu demograficznego. Decyzja należy do uczelni, resort planuje zachętę finansową - zwiększenie subwencji o 10 proc. - zapowiedział minister nauki Dariusz Wieczorek, gość Studia PAP.

"Konkurencja jest dobra, ale też może dawać negatywne efekty: uczelnie z jednego miasta podkupują sobie kadrę naukową. To bez sensu" - ocenił w czwartek w Studium PAP minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek.

Dodał, że część ośrodków akademickich w Polsce czeka konsolidacja, co ma związek m.in. ze spadającą liczbą studentów w Polsce.

Szef resortu nauki zaznaczył, że ministerstwo nie będzie jednak zmuszało do takich ruchów. "Nie będziemy nikogo zmuszali. To są decyzje poszczególnych senatów, uczelni, rektorów" - mówił.

MNiSW planuje natomiast zachętę, która zostanie ujęta w rozporządzeniu. "Proponuję, że uczelnie, które podejmą decyzję o łączeniu, będą miały zachętę finansową w postaci zwiększenia subwencji o 10 proc. To bardzo duży wzrost" - zapowiedział Wieczorek. 

Zastrzegł, że w okresie przejściowym możliwa jest federalizacja uczelni w mieście bądź regionie, ale "musi się ona zakończyć połączeniem".

Jak dodał, jeżdżąc po ośrodkach akademickich w całym kraju obserwuje on spore zainteresowanie tą kwestią. (PAP)

Anna Ślązak, Adrian Kowarzyk

zan/ amk/ js/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera