Zabrze/ Posłowie rozmawiali z naukowcami o sztucznej inteligencji

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

O sztucznej inteligencji i o smart city rozmawiali z naukowcami w Zabrzu posłowie z sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii. Dwa wyjazdowe posiedzenia komisji odbyły się we wtorek oraz środę na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej.

Przewodniczący komisji Bartłomiej Pejo (Konfederacja) powiedział podczas środowego briefingu prasowego, że parlamentarzyści stoją przed ogromnym wyzwaniem legislacyjnym dotyczącym sztucznej inteligencji.

"Przede wszystkim posłowie muszą zdecydować, w jakim zakresie sztuczną inteligencję ograniczyć lub dać jej możliwość podejmowania decyzji. Rozmawialiśmy m.in. o sprawach obronności i medycyny. Kiedy dron może strzelać do człowieka i czy w ogóle może? Kiedy robot może podejmować decyzje dotyczące naszego zdrowia lub życia podczas operacji? To należy rozstrzygnąć" – powiedział Pejo.

Dodał, że dyskusja w czasie wyjazdowego posiedzenia komisji dotyczyła także kwestii praw autorskich oraz ich przestrzegania przez sztuczną inteligencję.

Konkretne rozwiązania legislacyjne ma opracować podkomisja stała ds. sztucznej inteligencji i przejrzystości algorytmów, która działa od kilku miesięcy. Jej członek Łukasz Osmalak (Polska 2050) powiedział, że trwa etap zbierania informacji i wiedzy niezbędnej do przygotowania przepisów. Jego zdaniem „prawo w tym zakresie musi być niezwykle precyzyjne i nie pozostawiać szerokiego pola do interpretacji”.

Podczas posiedzeń komisji w Zabrzu wystąpiło kilku naukowców z Politechniki Śląskiej, którzy opowiadali m.in. o korzyściach i zagrożeniach wynikających ze sztucznej inteligencji, optymalizacji planów produkcyjnych z jej wykorzystaniem, a także rozwiązaniach smart city dla logistyki miasta.

Wyjazdowe posiedzenie komisji cyfryzacji odbyło się na Politechnice Śląskiej z inicjatywy dziekana Wydziału Organizacji i Zarządzania prof. Jana Kaźmierczaka. Posłowie zapowiedzieli, że zamierzają organizować takie spotkania także na innych uczelniach, aby częściej konsultować się z naukowcami.(PAP)

Nauka w Polsce, Patryk Osadnik

pato/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Adobe Stock

    Matematyk: altruizm może być mechanizmem przetrwania ludzkości

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: gry opowiadają nam o nas samych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera