Podkarpackie/ W Stalowej Woli będzie realizowany projekt kosmiczny skierowany do młodych osób

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W Stalowej Woli na Podkarpaciu będzie realizowany unijny projekt, który ma przyczynić się do rozwoju branży kosmicznej. Ponad 6,2 mln euro będzie przeznaczone m.in. na wyposażenie laboratoriów oraz zakup potrzebnego sprzętu.

O projekcie "Space 4 Talents" poinformował we wtorek na konferencji prasowej w Stalowej Woli prezydent tego miasta Lucjusz Nadbereżny oraz marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl.

Nadbereżny podkreślił, że Stalowa Wola znalazła się w wyjątkowym gronie miast europejskich, które uzyskały bezpośrednie finansowanie z Komisji Europejskiej na innowacyjny projekt. "Nasze miasto zostało wybrane jako jedno spośród 122 miast, które aplikowały o te środki. Znaleźliśmy się w gronie takich ośrodków jak m.in. Ateny, Kopenhaga, Amsterdam czy Mediolan" – wymienił.

W Polsce jeszcze tylko Kraków będzie uczestniczyć w tym projekcie.

Projekt "Space 4 Talents" jest skierowany przede wszystkim do młodych ludzi, którzy swoje pasje i talenty w branży kosmicznej będą mogli realizować w Stalowej Woli.

Zdaniem Nadbereżnego to wielka szansa na to, aby miasto stało się ważnym ośrodkiem przemysłu kosmicznego nie tylko w Polsce, ale i w Europie. "Jestem przekonany, że to przedsięwzięcie przyciągnie młode talenty, stworzy nowe miejsca pracy i przyczyni się do dynamicznego rozwoju naszego regionu" – ocenił prezydent Stalowej Woli.

Siedzibą projektu będzie budowany obecnie Akcelerator Przemysłowy Agencji Rozwoju Przemysłu. Obiekt ma zostać oddany do użytku w pierwszym kwartale 2025 r. Będą się w nim mieścić m.in. laboratoria wyposażone w sprzęt potrzebny do badań technologii kosmicznych.

W ramach projektu samorząd podejmie również współpracę z partnerami z branży przemysłowej, naukowej i z organizacjami pozarządowymi.

Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl dodał, że Stalowa Wola będzie na pierwszej linii działań skierowanych do młodych ludzi w branży kosmicznej. "Będzie to swoiste poszukiwanie diamentów, które będą podlegać szlifowaniu w działaniach tego projektu" – dodał.

Marszałek przypomniał, że jedną z inteligentnych specjalizacji regionu jest lotnictwo i przemysł kosmiczny.

Całkowity budżet projektu wynosi ponad 6,2 mln euro, z czego unijne dofinansowanie to prawie 5 mln euro. Projekt będzie realizowany do 2028 r. (PAP)

huk/ ral/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 16.05.2024. Na zdjęciu dr Sławosz Uznański. PAP/Jakub Kaczmarczyk

    Polski astronauta przed wylotem na ISS nauczy się w laboratorium, jak przeprowadzić eksperymenty

  • 11.05.2024. PAP/Michał Zieliński

    Prof. Stanisławska: Badania kosmicznej pogody będą coraz bardziej potrzebne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera