Materiał z grzybów zamiast ekoskóry

Lakownica żółtawa. Ganoderma lucidum Fot. Adobe Stock
Lakownica żółtawa. Ganoderma lucidum Fot. Adobe Stock

Naukowcy opracowali sprawniejszy sposób na hodowlę grzybów, z których można wytwarzać sztuczną skórę. Uważają, że to doskonały materiał na ubrania; niedługo ma być łatwiej dostępny.

Podczas gdy projektanci mody poszukują cały czas nowych rodzajów imitacji skóry, jednym z takich materiałów może być grzybnia wytwarzana przez niektóre gatunki. Można ją uzyskiwać niskim kosztem, nie szkodzi środowisku i jej produkcja nie wiąże się z dylematami etycznymi, jak ma to miejsce w przypadku skóry zwierzęcej.

Do tego, jako pożywkę dla jej hodowli można wykorzystywać różnego rodzaju odpady. Pod tym kątem bada się ją już od dłuższego czasu, ale brakowało dotąd sprawnego sposobu na jej wytwarzanie – zwracają uwagę naukowcy z University of Colorado (USA).

Teraz ma to się zmienić dzięki nowemu rodzajowi podłoża do hodowli grzybów dwóch gatunków – znanego z właściwości leczniczych Ganoderma lucidum (lakownica żółtawa) i Pleurotus djamor (boczniak różowy).

Jak wyjaśniają badacze, grzyby w postaci tzw. maty hoduje się zwykle na ciekłym lub stałym podłożu. Stałe podłoże pozwala na lepszy wzrost, ale ciekła pożywka umożliwia łatwiejsze zbieranie materiału. Istnieje jeszcze metoda tzw. ciekłej fermentacji, która szczególnie ułatwia wzrost grzyba, ale uzyskiwany produkt musi być poddawany specjalnej obróbce, aby uzyskać z niego matę.

W odpowiedzi na te wyzwania naukowcy opracowali specjalną pastę, która łączy zalety różnych wcześniejszych metod – doskonale wspiera wzrost grzyba i ułatwia jego zbieranie.

„Podczas gdy świat szuka sprzyjających środowisku alternatyw dla tradycyjnych materiałów, coraz więcej uwagi poświęca się wykorzystaniu żywych organizmów wytwarzających biodegradowalne materiały z niewielkim wpływem na naturę. Jednym z nich jest ekologiczna skóra z grzybów” – mówi prof. Assia Crawford, autorka pracy opublikowanej w piśmie „Research Directions Biotechnology Design”.

„Biologiczne metody takie jak ta, którą sprawdziliśmy w naszym badaniu, przyczyniają się do rozwoju wysokiej jakości, alternatywnych materiałów. To z kolei może pomóc w poradzeniu sobie z wyzwaniami związanymi ze środowiskiem naturalnym i wysokim zapotrzebowaniem na tekstylia. Giętka struktura grzybni sprawia, że ma ona potencjał, aby zastąpić inne niż tkaniny materiały, takie jak naturalna czy sztuczna oparta na pochodnych ropy skóra. Jako naukowcy mamy obowiązek pracować nad nowymi, lepszymi materiałami, które pomogą ludzkości w poradzeniu sobie z kryzysem klimatycznym. To właśnie chcemy osiągnąć w naszych badaniach” – dodaje.(PAP)

Marek Matacz

mat/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Pradawne wirusy wspierają nowotwory

  • Fot. Adobe Stock

    Popularny lek rozrzedzający krew neutralizuje jad kobry

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera