Polska i Francja zacieśnia współpracę w edukacji i szkoleniach dla sektora jądrowego

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) oraz francuski Międzynarodowy Instytut Energii Jądrowej (I2EN) podpisały porozumienie w zakresie współpracy w dziedzinie edukacji i szkoleń w sektorze jądrowym.

Memorandum of Understanding zakłada zacieśnienie współpracy między Polską a Francją w zakresie kształcenia kadr i badań naukowych w dziedzinie fizyki nuklearnej.

Dokument podpisali w poniedziałek w Świerku dyrektor NCBJ prof. Krzysztof Kurek oraz dyrektor I2EN Karen Daifuku, a w uroczystości uczestniczył ambasador Francji w Polsce Étienne de Poncins.

Zawarta umowa ułatwi dostęp dla stażystów NCBJ do programów edukacyjnych i szkoleniowych we Francji, a także umożliwi personelowi i stażystom NCBJ korzystanie z zasobów partnerów I2EN we Francji, takich jak reaktory szkoleniowe i symulatory.

Elementem nawiązanej współpracy ma być też organizacja wymiany naukowców i ekspertów w celach szkoleniowych, a także programów i sesji szkoleniowych i warsztatów w Polsce i Francji - w tym "Train-the-Trainers". W planach jest też organizacja wspólnych konferencji, sympozjów i kongresów naukowych dotyczących tematyki jądrowej w Polsce i Francji.

“Porozumienie otwiera nowe możliwości dla międzynarodowej współpracy w zakresie edukacji nuklearnej i jest krokiem w kierunku globalnego bezpieczeństwa jądrowego. Wymiana doświadczeń między najlepszymi ekspertami NCBJ i I2EN pozwoli na dalsze wzajemne podniesienie ich kwalifikacji” - poinformował w przesłanym PAP komunikacie rzecznik NCBJ dr Krzysztof Petelczyc.

Memorandum of Understanding będzie obowiązywać przez pięć lat od daty podpisania, z możliwością przedłużenia oraz wprowadzenia dodatkowych umów szczegółowych regulujących warunki dalszej współpracy.

Więcej na ten temat tutaj.  

Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera