Historia i kultura

Odkrycie archeologów: klasztor w Paradyżu wyglądał inaczej

19.08.2017. Pocysterski klasztor w Paradyżu. PAP/Lech Muszyński
19.08.2017. Pocysterski klasztor w Paradyżu. PAP/Lech Muszyński

Podczas prac archeologicznych w południowej części klasztoru w Paradyżu zostały odkryte pozostałości budynku pochodzące z drugiej połowy XIII w. Znaleziono także różne artefakty. – Odkrycie pokazuje, że o klasztorze wiemy bardzo mało i z pewnością wyglądał on inaczej – powiedział dr Arkadiusz Michalak, dyrektor Muzeum Środkowego Nadodrza.

Przy klasztorze w Paradyżu, dawnym opactwie cysterskim, od ponad roku trwają prace związane z termomodernizacją budynku oraz odwiertami pod pompy ciepła. To również okazja do badań archeologicznych i dzięki temu dokonano bardzo ważnego odkrycia. "Udało się w południowej części terenu odsłonić bardzo ciekawe pozostałości budynku pochodzącego z okresu po połowie XIII w." – powiedział dr Michalak.

Okres powstania odkopanego obiektu został potwierdzony na podstawie użytej techniki budowlanej oraz materiałów. To kamień w podstawie oraz cegły w górnej części. "To jest typowe dla budownictwa z okresu XIII w." – wyjaśnił dr Michalak. Wiadomo już, że odkryty budynek łączy się dzisiejszym południowym skrzydłem klasztoru. "Powstaje pytanie, co to za budynek, tak wczesny, który łączy się z klasztorem" – powiedział Michalak.

Odkrycie budynku jest bardzo ważne. "Pokazuje, że tak naprawdę o klasztorze wiemy bardzo miało. Z pewnością wyglądał on zupełnie inaczej" – powiedział dr Michalak. Nie wiadomo również do czego służył odkryty budynek. Znajduje się on w miejscu, w którym było główne wejście do klasztoru.

Podczas prac archeologicznych na terenie klasztoru natrafiono również na wiele różnych artefaktów. "Okazuje się, że na tym terenie, jeszcze przed założeniem klasztoru funkcjonowali ludzie" – powiedział dr Michalak. Odkryto obiekty osadnicze, takie jak słowiańską ceramikę typową dla XII i XIII w. oraz przęśliki stosowane w tkactwie.

Wcześniej zostały odkryte elementy drewnianego kanału z XVI w. doprowadzającego wodę z rzeki Paklicy do klasztoru. "Takie kanały były typowe dla terenów Niemiec" – wyjaśnił dr Michalak.

Odkryto również kafle piecowe, co sugeruje używanie pieców kaflowych do ogrzewania pomieszczeń klasztornych. Odkopano ceramikę oraz liczne kości zwierząt. To wskazuje, że w diecie mnichów było mięso. Zaleziono naczynia oraz butelki z XVII, XVIII oraz XIX w. W butelkach mnisi mogli przechowywać wino. "Wiemy, że klasztor był bardzo bogaty" – powiedział Michalak. Wiadomo również, że przy klasztorze działał młyn.

Klasztor założył Bogusz, rycerz wielkopolski w 1230 r. "Cystersi z Brandenburgii, którzy mieli to miejsce ucywilizować, nie byli za bardzo chętni do budowy w tym miejscu klasztoru" – powiedział Michalak. Pierwsze wzmianki o budowie wskazują na jej rozpoczęcie w 1240 r. Przyczyny niechęci mnichów do budowy klasztoru nie są znane. Nie wiadomo również jaką formę miał pierwszy budynek z XIII w. "Z pewnością potrzebne są kolejne badania przy klasztorze" – powiedział Michalak. (PAP)

pij/ dki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Facebook/ Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie

    Lubelskie/ Zapinkę z brązu sprzed 2,5 tys. lat poszukiwacz znalazł w okolicach Śniatycz

  • Fot. Adobe Stock

    Sudan/ Archeolodzy sprawdzają, jak mieszkańcy dawnych domostw korzystali z przestrzeni

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera