Uczelnie i instytucje

Rzeszów/ Uniwersytet Rzeszowski podpisał umowę o współpracy z UNHCR

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Uniwersytet Rzeszowski podpisał umowę o współpracy z Biurem Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do Spraw Uchodźców (UNHCR). Naukowcy przeprowadzą badania dotyczące sytuacji uchodźców w podkarpackich gminach. Zaproponują rozwiązania, które pozwolą im lepiej odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

Podpisanie we wtorek umowy sformalizowało trwającą już współpracę Uniwersytetu Rzeszowskiego z UNHCR. Dwa lata temu, po wybuchu wojny w Ukrainie, gdy setki tysięcy uchodźców szukało schronienia w Polsce, UNHCR otworzyło w Rzeszowie biuro terenowe.

Dyrektor rzeszowskiego biura UNHCR Yolanda Ines Zapata Henry podkreśliła, że Uniwersytet ma możliwość dostarczenia informacji, jak w rzeczywistości wygląda sytuacja uchodźców. "Ma też wpływ na kształtowanie polityki w kontekście potrzeb uchodźców. Naszym obowiązkiem jest ochrona uchodźców, dlatego tak ważna jest współpraca z władzami i organizacjami lokalnymi oraz środowiskiem akademickim" – dodała.

Dyrektor Instytutu Nauk o Polityce dr hab. Krzysztof Żarna, prof. UR zaznaczył, że badania będą dotyczyły sytuacji migrantów mieszkających we wszystkich gminach Podkarpacia. Zadaniem naukowców będzie opracowanie mechanizmów związanych z polityką migracyjną oraz integracyjną zarówno na szczeblu lokalnym, regionalnym, jak i krajowym.

"Przede wszystkim zwrócimy uwagę na te aspekty, które wymagają dużej pomocy. Na przykład na politykę edukacyjną państwa, bo wiemy przecież, że młodzież ukraińska ma obowiązek szkolny. Jeśli chodzi o osoby dorosłe to jest kwestia nauki języka polskiego, wtedy dużo łatwiej jest wejść na rynek pracy. Zdajemy sobie sprawę, że gros migrantów z Ukrainy już na stałe zostanie w Polsce, jest więc kwestia odpowiedniej integracji ze społeczeństwem polskim" - wyjaśniał Krzysztof Żarna.

Projekt potrwa cztery lata. Jego częścią będą badania nad samą wojną, ale też rosyjską dezinformacją i jej zwalczaniem.

Szacuje się, że w Rzeszowie mieszka około 30 tys. uchodźców z Ukrainy, w całej Polsce prawie milion. (PAP)

al/ jann/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 28.04.2023. Rektor Politechniki Łódzkiej prof. dr hab. inż. Krzysztof Jóźwik. PAP/Marian Zubrzycki

    Rektor PŁ prof. Jóźwik nowym przewodniczącym Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych

  • 20.06.2024. Protest studentów Uniwersytetu Warszawskiego przed wejściem na teren Kampusu Głównego UW w Warszawie, 20 bm. Uczestnicy sprzeciwiają się kierowaniu wobec studiujących na uczelni i kontynuujących demonstrację w obronie Palestyny, wniosków do sądu o ukaranie w związku z rzekomym zakłócaniem spokoju i porządku. Pikieta trwa od 24 maja br. Do tej pory odbywała się w parku Autonomia przy ul. Nowy Świat 69. Dwa dni temu zaostrzyła się, a biorący udział przenieśli się na Kampus Główny, gdzie doszło do interwencji wezwanej przez rektora policji w celu "udrożnienia ciągów komunikacyjnych". PAP/Albert Zawada

    Studenckie protesty w obronie Palestyny w polskich miastach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera