Trzy projekty uczniów z Polski w konkursie Regeneron ISEF w USA

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Trzy projekty naukowe przygotowane przez uczniów z Polski biorą udział w konkursie Regeneron ISEF organizowanym w Los Angeles. Konkurs rozpocznie się 11 maja.

W tegorocznej edycji konkursu Regeneron ISEF znaleźli się Polacy: Piotr Węgrzyn, Grzegorz Barański oraz Kornelia Wieczorek i Diana Serjant. W wydarzeniu organizowanym w Los Angeles weźmie udział ponad 1800 uczniów z całego świata. Wszyscy powalczą o stypendia o łącznej wartości ponad 100 tys. dolarów.

Oprócz nagród finansowych do zdobycia są wyjazdy naukowe, staże i nagrody specjalne; jest wśród nich nagroda Gordona E. Moore’a - „za badania ważne dla przyszłych pokoleń" - czy Craiga R. Barreta - "za projekt integrujący technologię, inżynierię i matematykę” – czytamy w komunikacie przesłanym do mediów.

Kornelia Wieczorek i Diana Serjant są uczennicami III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni. Prowadzą badania nad etylenem – hormonem roślinnym. Wspólnie stworzyły też ekologiczny nawóz. Swój projekt zaprezentują w kategorii „Plant Science”.

Grzegorz Barański pochodzi z Warszawy i jest absolwentem Szkoły w Chmurze. Zaprezentuje aplikację mobilną „Where to park”- system wykorzystujący otwarte dane publiczne oraz sztuczną inteligencję do odnajdywania najbliższych i najbardziej opłacalnych miejsc parkingowych w miastach. Projekt zakwalifikowano do kategorii „Systems Software”.

Ostatnim reprezentantem Polski jest Piotr Węgrzyn - absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu, a obecnie student Uniwersytetu Wrocławskiego.

Piotr Węgrzyn stworzył od podstaw procesor, który wraz oprogramowaniem tworzy funkcjonalny komputer. Obecnie startuje w kategorii konkursowej „Embedded systems”.

W Los Angeles młodych innowatorów oceniać będzie interdyscyplinarne, międzynarodowe jury. Wyniki konkursu Regeneron ISEF zostaną ogłoszone w piątek 17 maja.(PAP)

Urszula Kaczorowska

uka/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło:  materiały prasowe European Patent Office

    Dr Malinkiewicz: ogniwa perowskitowe to technologia przyszłości

  • Fot. materiały prasowe

    Polka zdobywczynią nagrody dla europejskich wynalazców i nagrody publiczności

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera