Arabia Saudyjska/ Tunel lawowy Umm Jirsan był zamieszkiwany przez tysiące lat

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Znany tunel lawowy w Arabii Saudyjskiej stanowił schronienie dla ludzi przez 7 tysięcy lat – twierdzą naukowcy. Nie był jednak raczej miejscem stałego pobytu, ale punktem postoju w czasie podróży hodowców zwierząt.

Jak zwracają uwagę naukowcy z Griffith University (Australia), w ostatnim czasie dzięki interdyscyplinarnym badaniom archeologicznym na terenie Arabii odkrywane są kolejne rewelacje odnośnie ewolucji miejscowych społeczności. Udaje się to mimo słabego zachowania archeologicznych stanowisk i organicznych pozostałości.

Teraz specjaliści z Griffith University’s Australian Research Centre for Human Evolution informują o - ich zdaniem - "przełomowym odkryciu". Dokonano go w trakcie badań podziemnych systemów, takich jak jaskinie i tunele lawowe.

To jak dotąd jeszcze słabo sprawdzone miejsca, które mogą skrywać informacje o dawnych kulturach.

Z pomocą szczegółowych prac wykopaliskowych badacze znaleźli liczne ślady wskazujące na ludzką aktywność w znanym tunelu lawowym Umm Jirsan, która miała miejsce mniej więcej od 10 do 3,5 tys. lat temu.

„Nasze odkrycia dokonane w Umm Jirsan dają rzadki wgląd w życie dawnych mieszkańców Arabii. Pokazują powtarzające się fazy obecności ludzi i rzucają światło na aktywności związane z hodowlą zwierząt, która kiedyś była w tym rejonie powszechna” – powiedział Mathew Stewart kierujący pracami opisanymi na łamach „PLOS ONE”.

“Miejsce to prawdopodobnie stanowiło kluczowy punkt w wędrówkach związanych z hodowlą, prawdopodobnie odbywanych między oazami i wspierających międzykulturową wymianę oraz handel” – dodał specjalista.

Pozostałości zwierząt i naskalne malowidła przedstawiające owce, kozy, bydło i psy dają żywy obraz tego, co działo się w tunelu i jego okolicach – twierdzą naukowcy.

Analiza izotopowa znalezionych szczątek wskazuje przy tym, że zwierzęta żywiły się dziką trawą i krzewami, podczas gdy ludzie mieli dietę obfitującą w białko. Wśród ludzi rosło przy tym spożycie roślin, co wskazuje na pojawienie się kultury związanej z oazami.

„Podczas gdy podziemne lokalizacje są dla archeologii i badań czwartorzędu istotne na całym świecie, nasz projekt jest pierwszym całościowym badaniem tego typu w Arabii Saudyjskiej” – podkreślił prof. Michael Petraglia, jeden z naukowców.

„Nasze wyniki pokazują ogromny potencjał interdyscyplinarnych badań prowadzonych w jaskiniach i lawowych tunelach. Stwarzają one unikalne okno na dawną przeszłość Arabii” – dodał.(PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Austria/ Odkryto kości mamutów sprzed 40 000 lat

  • Fot. Adobe Stock

    Paracetamol może pomóc pacjentom z sepsą

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera