Uczelnie i instytucje

Prof. Alojzy Nowak rektorem Uniwersytetu Warszawskiego na kolejną kadencję

Warszawa, 16.04.2024. Rektor UW prof. Alojzy Z. Nowak. Fot. PAP/ Szymon Pulcyn
Warszawa, 16.04.2024. Rektor UW prof. Alojzy Z. Nowak. Fot. PAP/ Szymon Pulcyn

Obecny rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Alojzy Z. Nowak został w czwartek wybrany na to stanowisko na kadencję 2024-2028 - poinformowała uczelnia.

Wyboru rektora dokonało Kolegium Elektorów UW. Oddano 435 głosów, 432 były ważne. Prof. Alojzy Z. Nowak otrzymał 281 głosów, natomiast jego kontrkandydaci prof. Łukasz Niesiołowski-Spanò – 143 głosy i prof. Maciej Górecki – 8.

Prof. Alojzy Z. Nowak został wybrany na stanowisko rektora Uniwersytetu Warszawskiego po raz drugi z rzędu.

Jak poinformowała uczelnia, prof. Nowak jest związany z UW od 1984 r. Kierował Zakładem Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych oraz Katedrą Gospodarki Narodowej na Wydziale Zarządzania. Był też dyrektorem Centrum Europejskiego. W latach 1999–2006 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Zarządzania, a następnie funkcję dziekana tego wydziału (2006-2012). W latach 2012–2016 był prorektorem UW ds. badań naukowych i współpracy. W 2016 roku został ponownie wybrany na dziekana Wydziału Zarządzania. Rektorem UW został w 2020 r.

Przed wyborami prof. Nowak deklarował m.in., że jego program na kadencję 2024-2028 opiera m.in. na przyjętym w roku 2023 r. kluczowym dokumencie, jakim jest Strategia Uniwersytetu Warszawskiego na lata 2023–2032. Zakłada on wzmocnienie na uczelni kształcenia wszechstronnego i innowacyjnego; zwiększenie wsparcia dla osób prowadzących badania i zaangażowania uczelni w międzynarodowe przedsięwzięcia badawcze oraz współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym.

Nauka w Polsce

agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Prof. Paweł Rowiński. PAP/Leszek Szymański 01.12.2016

    Prof. Rowiński: misję w ALLEA postrzegam jako tworzenie pomostu między Wschodem a Zachodem

  • Fot. Adobe Stock

    Polsko-Niemiecka Nagroda Naukowa COPERNICUS 2024 - za badania w dziedzinie astrofizyki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera