Probiotyki i witamina D mogą poprawiać funkcje poznawcze u osób ze schizofrenią

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Stosowanie suplementów z probiotykami i witaminą D może znacznie poprawiać funkcje poznawcze u pacjentów chorujących na schizofrenię – wskazuje badanie opublikowane na łamach czasopisma „Neuropsychopharmacology Reports”.

Autorzy pracy – naukowcy z Iranu – przypominają, że wcześniejsze badania sugerowały pozytywny wpływ probiotyków z witaminą D na zdrowie psychiczne. Może to wynikać z faktu, iż probiotyki przyczyniają się do wzrostu poziomu witaminy D w organizmie oraz liczebności jej receptorów w komórkach. Witamina D z kolei może korzystnie wpływać na zdrowie psychiczne, gdyż zwiększa biodostępność dopaminy w mózgu.

Zespół badaczy z University of Social Welfare and Rehabilitation Sciences w Tehranie postanowił sprawdzić wpływ suplementu z probiotykami i witaminą D na sprawność poznawczą osób chorych na schizofrenię. W tym celu 70 dorosłych (18-65 lat) pacjentów z tym schorzeniem losowo przydzielono bądź do grupy zażywającej probiotyk z witaminą D (400 jednostek międzynarodowych), bądź do grupy otrzymującej placebo. Badanie trwało 12 tygodni.

W tym czasie przy pomocy standardowych testów oceniano u nich nasilenie objawów chorobowych (Skala Objawów Pozytywnych i Negatywnych PANSS) oraz zdolności poznawcze, czyli sprawność intelektualną (Montrealski Test do Oceny Funkcji Poznawczych - MoCA).

Badanie ukończyło 69 pacjentów. Wyniki w testach poznawczych wzrosły w grupie stosującej probiotyki z witaminą D średnio o blisko 2 jednostki (1,96), w porównaniu z grupą kontrolną stosującą placebo. Również odsetek osób, które uzyskały 26 i więcej punktów w teście MoCa (co wskazuje na prawidłowe zdolności poznawcze), wzrósł znacznie w grupie stosującej suplement.

Nie odnotowano różnic między grupami, jeśli chodzi o nasilenie objawów choroby. Zmniejszyły się natomiast: poziom białka C-reaktywnego, które jest wskaźnikiem procesów zapalnych, poziom całkowitego cholesterolu oraz poziom glukozy na czczo.

Zdaniem autorów pracy (https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/npr2.12431?utm_medium=email&utm_source=publicity&utm_campaign=publicity&utm_content=WRH_4_8_24&utm_term=NPR2) wyniki te wskazują, że podawanie probiotyków łącznie z witaminą D może przyczyniać się do poprawy zdolności poznawczych u osób chorujących na schizofrenię. Badacze spekulują, że dzieje się to m.in. poprzez wpływ na skład mikroflory jelitowej.

Jest to o tyle istotne, że – jak wynika z badań – zażywanie leków przeciwpsychotycznych przez pacjentów ze schizofrenią może powodować zmiany składu mikrobiomu jelitowego, a to z kolei może negatywnie oddziaływać na czynności mózgu. (PAP)

jjj/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Powstał model zanieczyszczenia oceanów plastikiem

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: algorytmy mogłyby już pomagać sędziom

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera