W Unii Europejskiej co dziewięć minut jedna osoba odbiera sobie życie, co roku 11 proc. Europejczyków doświadcza zaburzeń psychicznych. W Brukseli odbyła się konferencja poświęcona zdrowiu psychicznemu.
Otwierając piątkową konferencję, komisarz UE ds. zdrowia Androulla Vassiliou powiedziała, że pakt jest "symbolem determinacji w odważnym i skutecznym działaniu" w sferach ochrony zdrowia, edukacji i pracy. "Postanowiliśmy obecnie głośno mówić w Europie o spustoszeniach, jakie powodują w społeczeństwie zaburzenia psychiczne. Musimy działać w duchu partnerstwa, ponieważ kwestie zdrowia psychicznego dotyczą nas wszystkich" - mówiła.
Jak poinformowała Marta Angrocka-Krawczyk z przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, ministrowie i eksperci z całej Europy zobowiązali się do wspólnej pracy, koncentrując się na pięciu głównych aspektach: zapobieganiu samobójstwom i depresji, zdrowiu psychicznym młodzieży (również w kontekście edukacji), zdrowiu psychicznym w środowisku zawodowym, zdrowiu psychicznym ludzi starszych oraz zwalczaniu uprzedzeń i wykluczenia społecznego.
Jak wyjaśniła Angrocka-Krawczyk, różne kraje UE w różny sposób starają się dbać o zdrowie psychiczne obywateli. Problemy też są różne. "W niektórych krajach członkowskich liczba samobójstw w przeliczeniu na liczbę mieszkańców należy do najwyższych na świecie, w innych - do najniższych. Różnica jest dwunastokrotna" - napisała w przesłanym PAP komunikacie.
Jednym z najczęstszych i najpoważniejszych zaburzeń psychicznych jest depresja. Według danych z zachodnich i południowych państw członkowskich UE, statystycznie 9 proc. dorosłych mężczyzn i 17 proc. dorosłych kobiet doświadcza w swoim życiu depresji.
"Z zaburzeniami psychicznymi wiąże się 90 proc. samobójstw. A samobójstwa są istotną przyczyną przedwczesnych zgonów w Europie. W 2006 r. w Unii odebrało sobie życie 58 tys. osób, czyli więcej niż wyniosła liczba śmiertelnych ofiar wypadków drogowych w tym samym roku (50 tys.)" - podkreśliła Angrocka-Krawczyk.
Koszty ekonomiczne depresji w UE w 2004 r. oszacowano na 235 euro na jednego mieszkańca.
"Koszty bezpośrednie dla systemów opieki zdrowotnej państw członkowskich są wysokie i stanowią rosnący problem, jednak większa część kosztów - 65 proc. - wynika głównie z nieobecności w pracy, niezdolności do pracy i przedwczesnego porzucania aktywności zawodowej" - tłumaczyła Angrocka-Krawczyk.
Jak przypomniała, szacuje się, że w 50 proc. przypadków zaburzenia psychiczne mają swój początek w okresie dorastania, dlatego UE apeluje do organizacji pracujących z młodzieżą o czujność, aby mogły one wcześnie rozpoznawać objawy i szybko na nie reagować.
"W społeczeństwie europejskim, które starzeje się, istnieje wyraźna potrzeba planowania działań w obliczu coraz częstszego występowania zaburzeń psychicznych wśród osób starszych - zarówno dolegliwości związanych z wiekiem (np. demencji), jak i depresji wynikającej z osłabionego wsparcia społecznego" - uznała Angrocka- Krawczyk.
PAP - Nauka w Polsce, Urszula Rybicka
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.