Uczelnie i instytucje

Rondo na warszawskich Bielanach otrzymało nazwę Grafen

Fot. materiały prasowe Sieci Badawczej Łukasiewicz
Fot. materiały prasowe Sieci Badawczej Łukasiewicz

Rondo na warszawskich Bielanach, tuż przy węźle Metro Młociny, otrzymało we wtorek nazwę: Grafen.

Inicjatorem nadania nazwy rondu jest Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki Sieci Badawczej Łukasiewicz, który od blisko 10 lat prowadzi badania nad grafenem.

"Nadanie rondu nazwy Grafen jest wyrazem naszej wizji i nadziei na dynamiczny rozwój naukowy kraju" – powiedział dyrektor Instytutu Mikroelektroniki i Fotoniki, Piotr Guzdek. Dodał, że inicjatywa nadania nazwy ma też pełnić rolę promocyjną i informacyjną o tym, jakie możliwości stoją za grafenem.

Fot. materiały prasowe Sieci Badawczej Łukasiewicz
Fot. materiały prasowe Sieci Badawczej Łukasiewicz

"Gratuluję panu dyrektorowi i całemu zespołowi badawczemu za podejmowany trud badań nad grafenem. Wiemy, że nie jest to łatwa materia, a w dodatku kosztowna, ale też bardzo przyszłościowa i wykorzystywana w różnych rodzajach technologii. Dzięki dzisiejszemu wydarzeniu upowszechniamy wiedzę i naukę. Tu podziękowania także dla Rady Dzielnicy i Miasta za akceptację nazwy 'Grafen', która nie jest oczywista jako nazwa własna skrzyżowania" – powiedziała obecna na uroczystości wiceminister nauki Maria Mrówczyńska. 

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Odkrycie grafenu zostało oficjalne ogłoszone na łamach magazynu "Science" w 2004 r. Sześć lat później autorzy artykułu zostali nagrodzeni nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki. Materiał ten posiada szereg unikalnych właściwości: jest lekki, elastyczny, przewodzi elektryczność i ciepło. Grafen to jedna z najbardziej obiecujących innowacji w dziedzinie inżynierii materiałowej i nanotechnologii. Jest dwuwymiarowy i składa się z pojedynczej warstwy atomów węgla ułożonych w regularnej strukturze heksagonalnej, wizualnie przypominającej plaster miodu. (PAP)

Nauka w Polsce, Urszula Kaczorowska

uka/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kraków/ Fizyk z UJ zdobył grant 2,5 mln euro na projekt dotyczący mechaniki kwantowej

  • Rys: Źródło: materiały prasowe MIBMiK

    Świat atomów i cząsteczek: jak dzięki różnym metodom obrazowania zobaczyć “całego słonia”

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera