Rozstrzygnięcie konkursu grantowego na polskie badania nad rakiem trzustki

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Dwa ośrodki naukowe w Polsce otrzymały grant na badania nad nowymi metodami leczenia raka trzustki. Pracami pokierują dr Marcin Piejko oraz dr hab. Dawid Walerych. Konkurs grantowy zorganizowało po raz drugi Polskie Towarzystwo Onkologiczne.

Laureatami tegorocznego konkursu zostały: Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego Polskiej Akademii Nauk oraz Uniwersytet Jagielloński-Collegium Medicum. W UJ badania nad rakiem trzustki poprowadzi dr Marcin Piejko, natomiast w IMDiK PAN - dr hab. Dawid Walerych.

Konkurs grantowy organizowany jest przez Polskie Towarzystwo Onkologiczne pod auspicjami Warsaw Health Innovation Hub. Zwycięskie projekty naukowe będą zrealizowane ze środków przekazanych przez firmę Servier Polska w ramach Grantu Onkologicznego Servier-CARE, którego wartość wynosi 175 000 zł. Są one przeznaczane na realizację projektów mających poprawić wyniki w zakresie diagnostyki i terapii chorych z nowotworami układu pokarmowego.

„Cieszy nas bardzo wysoki poziom zgłoszonych projektów. Komisja konkursowa nie miała żadnych wątpliwości, co do wyboru laureatów. Niedługo będziemy obwieszczać trzecią edycję grantu a nagrody wręczymy na Kongresie Onkologii Polskiej w październiku” – powiedział Piotr Rutkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, cytowany w materiałach prasowych przekazanych PAP.

W konkursie mogli wziąć udział zarówno lekarze, jak i osoby, które były gotowe zaproponować i wprowadzić innowacyjne rozwiązania mające na celu poprawę wyników w zakresie diagnostyki i terapii chorych z nowotworami układu pokarmowego: raka żołądka, raka trzustki, raka dróg żółciowych oraz raka jelita grubego.

Rak trzustki to od wielu lat jeden z najtrudniejszych do leczenia nowotworów złośliwych. Mimo licznych badań wykazuje on nadal wysoką śmiertelność. „Rok od postawienia diagnozy przeżywa zaledwie 25 proc. chorych z rakiem trzustki. Statystyki te nie zmieniają się od lat z powodu trudności w rozpoznaniu nowotworu w jego początkowej fazie i oporności na terapię” - zaznacza dyrektor generalna Servier Polska Joanna Drewla.

Uważa ona, że projekty badawcze, którym przyznano granty, będą mogły się przyczynić do lepszego poznania patomechanizmów tej choroby, skuteczniejszej diagnostyki i leczenia, by poprawić opiekę nad pacjentem z rakiem trzustki i coraz efektywniej odpowiadać na tę niezaspokojoną dotychczas potrzebę medyczną.

Pierwszy z projektów nosi tytuł "Czy krążące komórki nowotworów w raku trzustki mogą stanowić nowy cel terapeutyczny dla CAR-T”. Ma wykazać, czy terapie CAR-T mogą pomagać w leczeniu nowotworów litych, w tym raka trzustki. Projekt będzie realizowany przez III Katedrę Chirurgii Ogólnej, Biobank i Zakład Biologii Molekularnej i Genetyki Klinicznej Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Medicum, Małopolskie Centrum Biotechnologii UJ oraz Oddział Kliniczny Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Gastroenterologicznej i Transplantologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Całkowita wartość projektu to 130 408,52 zł. Laureat otrzyma 125 000 zł z grantu edukacyjnego Servier - CARE, natomiast pozostała część projektu zostanie sfinansowana z darowizny celowej przekazanej Polskiemu Towarzystwu Onkologicznemu przez osoby prywatne.

Drugi grant w wysokości 50 000 zł zostanie przekazany Instytutowi Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego Polskiej Akademii Nauk na kontynuację projektu zgłoszonego w ramach I edycji konkursu "Platforma testowania nowych kombinacji leków antynowotworowych w hodowlach organoidowych raka trzustki od polskich pacjentów – uzupełnienie o nowe rozwiązania”. Dotyczy on tzw. hodowli organoidowych, szybko rozwijanych na świecie, ale w Polsce wciąż mało badanych.

„Widzę tu duży potencjał rozwoju. Jesteśmy jako PTO zaszczyceni, że możemy dołożyć też swoją cegiełkę, żeby zrealizować oba projekty” – stwierdził prof. Piotr Rutkowski.

Zastępca Prezesa ds. finasowania badań w Agencji Badań Medycznych dr n. med. Rafał Staszewski powiedział, że Warsaw Health Innovation Hub jest unikatowym na rynku biomedycznym przedsięwzięciem, które ma pokazać, że współpraca z przemysłem farmaceutycznym czy biznesem w wymiarze naukowym jest nie tylko ważna i niezbędna, ale i możliwa.

„Jako Agencja Badań Medycznych od początku wierzyliśmy w to, że sektor ochrony zdrowia musi rozwijać się na poziomie międzysektorowym, dlatego współpraca z państwem jest dla nas tak ważna. Dziś, dzięki wspólnie podejmowanym projektom możemy wytyczać ramy przejrzystej działalności na rzecz dobra pacjentów, ale i rozwoju sektora nauki w Polsce” - zaznaczył.

Wiceprezes ABM dodał, że w ramach WHIH realizowanych jest kilkanaście projektów badawczych, a onkologia jest jednym z priorytetów tej działalności. „Zwrócenie uwagi na onkologię, jako problem cywilizacyjny, w wymiarze badawczym oraz kwestię budowania międzynarodowych zespołów badawczych w tym obszarze, jest dla nas bardzo istotne” - podkreślił dr Staszewski.(PAP)

Zbigniew Wojtasiński

zbw/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe NAWA

    40 farmaceutów i lekarzy otrzyma finansowanie w ramach programu Walczak NAWA

  • Gala Nagrody Przewroty. Źródło: CNK

    Centrum Nauki Kopernik przyznało Nagrodę Przewroty za działania zmieniające edukację

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera