Prehistoryczny przodek płazów nazwany na cześć Kermita z Muppet Show

Fot.  BRITTANY M. HANCE, SMITHSONIAN.
Fot. BRITTANY M. HANCE, SMITHSONIAN.

W zbiorach amerykańskiego Narodowego Muzeum Historii Naturalnej Smithsonian naukowcy natknęli się na skamieniałość przodka płazów sprzed 270 mln lat. Okaz opisali jako nowy gatunek proto-płaza i nazwali go Kermitops gratus - na cześć żaby Kermita, kultowej postaci z Muppet Show.

Pracę dotycząca odkrycia opublikowano na łamach pisma „Zoological Journal of the Linnean Society”.

Według jej głównego autora Calvina So z George Washington University (USA), odwołanie się do postaci stworzonej przez Jima Hensona w 1955 r., jest sposobem na promocję odkryć paleontologicznych.

„Ponieważ to zwierzę jest dalekim krewnym dzisiejszych płazów, a Kermit jest współczesną ikoną płazów, była to idealna nazwa” – wyjaśnia naukowiec.

Skamieniała czaszka, mierząca ok. trzy cm długości, posiada duże, owalne oczodoły. Znaleziona została w połowie lat 80. w Teksasie, w skałach z okresu permu. Wówczas naukowcy, którzy dokonali odkrycia, nie byli w stanie przebadać wszystkich znalezionych okazów.

W najnowszych badaniach innemu zespołowi udało się zidentyfikować czaszkę jako reprezentującą temnospondyle, zróżnicowaną grupę prymitywnych krewniaków płazów, która żyła przez ponad 200 mln lat, od karbonu do triasu. Ponieważ czaszka zwierzęcia ma wyjątkowe cechy, naukowcy doszli do wniosku, że należy przypisać ją do zupełnie nowego rodzaju, który nazwali Kermitops.(PAP)

krx/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Hiszpania/ Archeolodzy badają odcisk dłoni sprzed ponad 60 tys. lat

  • EPA/NASA / KEEGAN BARBER 16.11.2022

    Już 40 krajów w Artemis Accords

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera