Prezes PAN powołał zespół doradczy ds. ewaluacji jakości działalności naukowej

19.08.2011. Pałac Staszica, siedziba Polskiej Akademii Nauk. PAP/Wojciech Pacewicz
19.08.2011. Pałac Staszica, siedziba Polskiej Akademii Nauk. PAP/Wojciech Pacewicz

Prezes PAN powołał sześcioosobowy zespół doradczy do spraw ewaluacji jakości działalności naukowej. Eksperci zaproponują wprowadzenie zmian zasad oceny zarówno czasopism naukowych, jak i działalności instytucji naukowych.

Przewodniczącym zespołu przy Polskiej Akademii Nauk (PAN) został prof. Andrzej Jajszczyk. Pozostali eksperci to: prof. Janusz Bujnicki, prof. Agnieszka Chacińska, prof. Justyna Olko, prof. Maciej Żylicz, dr Piotr Sankowski.

Powołany właśnie zespół przy Polskiej Akademii Nauk nie jest pierwszym gremium, które stara się wypracować propozycje zmian dotyczących ewaluacji punktowanych czasopism naukowych i działalności instytucji naukowych. Propozycje zmian ogłosiło już Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Jedną z nich jest "przypisanie punktacji bezpośrednio do monografii naukowych, a w przypadku wybitnych pozycji – premiowanie ich dodatkową punktacją" – czytamy w informacji umieszczonej na stronie PAN.

Eksperci proponują także uproszczenie systemu oceny czasopism oraz opracowanie dodatkowej listy polskich czasopism naukowych. Rektorzy wspominają też o "zróżnicowaniu zestawów wartości referencyjnych pod kątem różnych typów jednostek naukowych i rozważeniu możliwości uwzględnienia publikacji konferencyjnych ze wszystkich dyscyplin naukowych w ocenie osiągnięć badaczy".

Wspólne stanowisko dot. oceny działalności naukowej wypracowała też Polska Akademia Umiejętności, Fundacja Batorego i Fundacja na rzecz Nauki Polskiej. Pojawia się w nim m.in. propozycja zaniechania stosowania do indywidualnej ewaluacji badaczy oceny parametrycznej - na rzecz treści naukowej pracy.

Innym postulatem jest dostosowanie oceny osiągnięć badawczych do specyfiki i obszaru prowadzonych badań. Eksperci krytykują też ewaluację jednostek naukowych opartą na wskaźnikach parametrycznych. Twierdzą, że powinna ona się opierać na ocenie eksperckiej osiągnięć naukowych.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) szykuje nowelizację ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tzw. ustawy Gowina). Według zapowiedzi ma być ona przeprowadzona pod koniec 2024 r.

Nauka w Polsce, Urszula Kaczorowska

uka/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Prezes Polskiej Akademii Nauk: planowane zmiany w ustawie o PAN mają na celu przejęcie jej majątku

  • Warszawa, 07.04.2021. Pałac Staszica w Warszawie, siedziba Polskiej Akademii Nauk, 7 bm. (jm) PAP/Radek Pietruszka

    Rząd planuje przeniesienie nadzoru nad PAN na ministra nauki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera