Islandia/ Nowa erupcja wulkanu na półwyspie Reykjanes

Zdjęcie z drona pokazujące lawę po erupcji wulnaku nieopodal Grindavik, na pół. Reykjanes, Islandia, 15 January 2024 EPA/ANTON BRINK Dostawca: PAP/EPA.
Zdjęcie z drona pokazujące lawę po erupcji wulnaku nieopodal Grindavik, na pół. Reykjanes, Islandia, 15 January 2024 EPA/ANTON BRINK Dostawca: PAP/EPA.

Do czwartej od grudnia ubr. erupcji wulkanu doszło w sobotę wieczorem na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii. Wypływ lawy poprzedziły niewielkie wstrząsy sejsmiczne - poinformował islandzki Instytut Meteorologiczny.

W wydanym komunikacie podkreślono, że erupcja rozpoczęła się między górami Skogfells i Hagafells na północ od miejscowości Grindavik.

Islandzka telewizja publiczna RUV transmituje na żywo zdjęcia tryskającej i spływającej lawy, łunę oraz kłęby dymu.

Jak poinformowano, ewakuowano znajdujące się w pobliżu kąpielisko termalne Błękitna Laguna, a także po raz kolejny w ostatnim czasie rozpoczęto ewakuację mieszkańców Grindaviku.

Islandzka Służba Cywilna zaapelowała do turystów o nieprzyjeżdżanie w pobliże miejsca wybuchu. Według reportera RUV wiele osób jedzie jednak w kierunku erupcji. "Wszędzie jest pełno samochodów, a turyści mają okazję zrobić niezłe fotki do kolekcji z podróży" - relacjonował.

Erupcja nie ma na razie wpływu na obsługę samolotów na lotnisku w Keflaviku.

Jest to już czwarty wybuch wulkanu w tym rejonie od 18 grudnia ubiegłego roku. W połowie stycznia br. spływająca lawa uszkodziła drogę oraz trzy domu w Grindaviku, zaś w lutym wodociągi oraz sieci elektroenergetyczne. Po tych wydarzeniach wielu mieszkańców już do miasteczka nie powróciło.(PAP)

zys/ jm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Powstał model zanieczyszczenia oceanów plastikiem

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: algorytmy mogłyby już pomagać sędziom

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera