Prof. Marcin Moniuszko rektorem Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

Białystok. Rektor elekt UMB prof. Marcin Moniuszko na wyborach rektora Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, 15 bm. w Pałacu Branickich. (aldg) PAP/Artur Reszko
Białystok. Rektor elekt UMB prof. Marcin Moniuszko na wyborach rektora Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, 15 bm. w Pałacu Branickich. (aldg) PAP/Artur Reszko

Prof. Marcin Moniuszko został w piątek wybrany na rektora Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB). Był jedynym kandydatem na to stanowisko. Jego czteroletnia kadencja (2024-2028) rozpocznie się 1 września.

Rektor-elekt Marcin Moniuszko był dotychczasowym prorektorem ds. nauki i rozwoju UMB. Na stanowisku rektora zastąpi prof. Adama Krętowskiego.

Moniuszkę poparli w piątkowym głosowaniu wszyscy z głosujących elektorów. Wcześniej jego kandydaturę pozytywnie zaopiniowała rada i senat uczelni.

Uczelnia podała w komunikacie, że prof. Moniuszko stanowisko rektora obejmie 1 września 2024 r.

UMB przypomniał, że prof. Marcin Moniuszko prorektorem ds. nauki i rozwoju był od 2016 r. Jest też kierownikiem Kliniki Alergologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Sam wspomniał w prezentacji jako kandydat na rektora, że na UMB pracuje do 20 lat.

Na przedwyborczym spotkaniu prof. Marcin Moniuszko podkreślał, że ważne jest, aby UMB dalej się rozwijał. Uznał, że konieczna jest kontynuacja działań na rzecz tej uczelni jako lidera "medycyny przyszłości". Mówił o dalszym rozwoju technik wielkoskalowych, bioinformatyki, sztucznej inteligencji w medycynie, kompleksowej analizy danych.

Moniuszko zwrócił też uwagę na konieczność dalszej rozwoju bazy UMB i obydwu szpitali klinicznych, które prowadzi uczelnia: Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (USK)i Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego (UDSK). Mówił o oczekiwaniu na środki z KPO na te cele. Wymienił np. budowę centrum egzaminacyjno-dydaktycznego przy szpitalu USK, centrum badań przedklinicznych, centrum pielęgniarstwa z nowym centrum symulacji medycznych. Na modernizację czeka szpital UDSK.

Moniuszko podkreślał, że bycie liderem rozumie jako współpracę na rzecz innych pracowników uczelni i deklarował, że tak jako rektor chciałby działać. Przypomniał, że w ostatniej ewaluacji w dyscyplinie nauk farmaceutycznych uzyskano kategorię A+, A w naukach medycznych i w dyscyplinie nauk o zdrowiu. Podkreślał, że to właśnie efekty pracy zespołowej.

W planach wskazał także m.in działanie na rzecz zapewnienia studentom i doktorantom wszystkich kierunków najwyższej jakości oferty edukacyjnej dostosowanej do zmieniających się potrzeb, rozwój nowych kierunków kształcenia, zapewnianie studentom jak najlepszych warunków do studiowania.

"(...) Uczelnia może i powinna zapewniać jak najlepsze możliwości kształcenia, zapewniać jak najnowocześniejsze technologie, ale w tym wszystkim musimy pamiętać o człowieku, o pacjencie, do którego to wszystko, co robimy dąży. Każde nasze działanie w ten czy inny sposób prowadzi do pacjenta" - dodał Moniuszko.(PAP)

autorka: Izabela Próchnicka

kow/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.05.2024. Minister sprawiedliwości, prokurator generalny dr hab. Adam Bodnar (C) odbiera tytuł Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Łódzkiego w auli im. prof. Wacława Szuberta UŁ w Łodzi, 24 bm. Obok rektor UŁ prof. dr hab. Elżbieta Żądzińska (L) oraz prof. dr hab. Krzysztof Skotnicki (P) z Zakładu Prawa Konstytucyjnego Porównawczego Wydziału Prawa i Administracji UŁ. Wydarzenie towarzyszy uroczystemu posiedzeniu Senatu Uniwersytetu Łódzkiego w 79. rocznicę utworzenia uczelni. (jm) PAP/Marian Zubrzycki

    Łódź/ Adam Bodnar z tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego

  • Prof. Paweł Rowiński. PAP/Leszek Szymański 01.12.2016

    Prof. Rowiński: misję w ALLEA postrzegam jako tworzenie pomostu między Wschodem a Zachodem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera