Kraków/ Rondo otrzymało imię prof. Tadeusza Tempki

Adobe Stock
Adobe Stock

Imię prof. Tadeusza Tempki, pioniera polskiej hematologii, otrzymało w Krakowie Prokocimiu rondo w pobliżu Szpitala Uniwersyteckiego, na zbiegu ulic Macieja Jakubowskiego oraz Marii Orwid.

W czwartkowej uroczystości nadania imienia uczestniczyła rodzina profesora, przedstawiciele Szpitala Uniwersyteckiego, krakowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów oraz urzędu miasta.

Tadeusz Tempka (1885-1974) był wybitnym lekarzem internistą i hematologiem, wszechstronnym uczonym, ale także dydaktykiem i wychowawcą młodzieży akademickiej.

Jego praca stworzyła podwaliny do intensywnego rozwoju hematologii, a w tym do lepszego poznania genezy wielu chorób krwi. Prof. Tempka był dziekanem Wydziału Lekarskiego, twórcą Polskiego Towarzystwa Hematologicznego. (PAP)

bko/ agz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 14.06.2023. Rektor Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, prof. dr. hab. n. med. Piotr Ponikowski PAP/Sebastian Borowski

    Wrocław/ Prof. Piotr Ponikowski najwyżej notowanym polskim naukowcem w dziedzinie medycyny

  • Źródło: Wydział Chemii UW

    Chemiczka z UW laureatką grantu MIT-Poland Lockheed Martin Seed Fund

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera