Historia i kultura

Toruń/ Archeolodzy z UMK odkryli pochówki w XIII-wiecznym kompleksie św. Ducha k. Bramy Klasztornej

Fot. Tomasz Więcławski/ Facebook
Fot. Tomasz Więcławski/ Facebook

Archeolodzy z UMK odkryli pochówki w XIII-wiecznym kompleksie św. Ducha przy Bramie Klasztornej w Toruniu. To jeden z najstarszych toruńskich cmentarzy. Naukowcy spodziewają się bardzo dużej liczby szkieletów. Pierwszy z ujawnionych może być szkieletem kobiety z XIII w.

Podczas badań niewielkiego terenu przy Bramie Klasztornej naukowcy odkryli dotychczas poziomy użytkowe z późnego średniowiecza - być może z początków XIV wieku. Jak powiedział PAP dr Ryszard Kaźmierczak z Katedry Starożytności i Wczesnego Średniowiecza Instytutu Archeologii UMK, odkryto m.in. oryginalny bruk z XV-XVI wieku.

Odkryto także mur, który prawdopodobnie od północy zamykał kompleks św. Ducha i klasztoru benedyktynek. Podkreślił, że na pewno na tym terenie jest cmentarz, który towarzyszył kościołowi.

"W tej części, w której obecnie kopiemy, wychodzą pierwsze pochówki" - relacjonuje dr Kaźmierczak. Reporter PAP w rozmowie z archeologami będącymi na miejscu ustalił, że odkryto cały szkielet, który może być szczątkami kobiety z XIII wieku. Oczywiście muszą to potwierdzić szczegółowe badania.

Naukowcy spodziewają się jednak na tym terenie bardzo dużej liczby szkieletów. W profilu wykopów od strony zachodniej widać m.in. czaszki.

Archeolodzy odkryli także nieokreślone konstrukcje drewniane, które pochodzą być może z wczesnego średniowiecza. Badania są prowadzone w tym miejscu z uwagi na projekt, który zakłada budowę komory ściekowej w związku z modernizacją Bulwaru Filadelfijskiego.

Fot. Tomasz Więcławski/ Facebook
Fot. Tomasz Więcławski/ Facebook

Dr Kaźmierczak wskazał, że obecnie naukowcy pozyskali informacje o zachowaniu bruku, jak i fragmentu muru, które miałyby zostać przysypane i pozostawione w tym miejscu. Nad nimi miałaby powstać komora oraz potrzebne instalacje.

Decyzje w tej sprawie - o ewentualnym rozszerzeniu badań, jak i dalszym losie odkryć, zależą od wojewódzkiego konserwatora zabytków Sambora Gawińskiego.

Odkrywany między Bramą Klasztorną i Koszarami Racławickimi Toruniu kompleks świętego Ducha to XIII-wieczny kościół i szpital oraz zbudowany na początku XIV wieku klasztor benedyktynek. Kościół to być może najstarsza świątynia Torunia. W niej, jak oceniają historycy, należy się spodziewać pochówków w prezbiterium. Obecne badania odbywają się nieco na północny-wschód od miejsca, gdzie był kościół. Ich przeprowadzenie związane jest m.in. z tym, że prace w tym miejscu wstrzymano w październiku 2023, gdy przy pierwszej próbie montażu komory ściekowej natknięto się na średniowieczny bruk, a wszelkie służby zawiadomił o tym reporter PAP. Wówczas prace budowlane wstrzymał WKZ.

Fot. Tomasz Więcławski/ Facebook
Fot. Tomasz Więcławski/ Facebook

Obecne odkrycia zlokalizowane są w bardzo bliskim sąsiedztwie murów toruńskiego Starego Miasta wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To teren, gdzie swoje prapoczątki miał Toruń. (PAP)

Nauka w Polsce,Tomasz Więcławski

twi/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Podkarpackie/ Historyczne znaleziska w bieszczadzkich lasach

  • Najważniejszy numer „Kinder-Gartenlaube”, którego ilustracja okładkowa stała się podstawą dla okładki wydania Arcta, zestawiona z reprintem „O krasnoludkach...” z 2016 roku.

    Litografie do pierwszej edycji „O krasnoludkach..." M. Konopnickiej zapożyczone z niemieckiego czasopisma

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera