Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
01.03.2024 aktualizacja 01.03.2024

SGH i ALK najlepsze w rankingu studiów MBA

Fot. A.Kot/Perspektywy Fot. A.Kot/Perspektywy

Canadian Executive MBA (CEMBA) prowadzony przez Szkołę Główną Handlową oraz Executive MBA z Akademii Leona Koźmińskiego to najlepsze (ex aequo) polskie programy w Rankingu MBA Perspektywy 2024. Ranking najlepszych programów MBA został ogłoszony po raz dziewiąty.

Na trzecim miejscu zestawienia znalazł się program Executive MBA Poznań – Atlanta prowadzony przez Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu.

Jak podkreślili organizatorzy, w rankingu uwzględniono wyłącznie programy spełniające wyśrubowane kryteria. Brany pod uwagę program musiał obejmować minimum 300 godzin zajęć i trwać przynajmniej dwa semestry; musiały go ukończyć co najmniej dwa roczniki absolwentów, a uczelnia prowadząca program musiała być klasyfikowana w Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2023.

"Wybór programu MBA wymaga dużej uważności, bo nie istnieją żadne (!) jakościowe regulacje programów MBA" - podkreślili organizatorzy w komunikacie.

"Stąd na polskim rynku pojawiły się także pseudo-studia MBA, nie dające co prawda ani wiedzy, ani umiejętności menedżerskich, ale umożliwiające obejmowanie stanowisk w radach nadzorczych" - zaznaczono.

Ranking MBA Perspektywy 2024 obejmował pięć kryteriów zawierających łącznie 28 wskaźników.

"Spoczywa na nas duża odpowiedzialność, bo studia MBA kształcą przywódców współczesnego biznesu" - powiedziała cytowana w komunikacie Dominika Bettman, dyrektor generalna Microsoft Poland, przewodnicząca Kapituły Rankingu MBA Perspektywy 2024.

Jak zaznaczył Waldemar Siwiński, prezes-założyciel Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i kierownik Rankingu, w kapitule znaleźli się "znakomici" przedstawiciele biznesu, a ważnym elementem klasyfikacji była ocena wartości merytorycznej programu przez jego absolwentów na podstawie badania przeprowadzonego przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” i CBM Indicator.

29 lutego Perspektywy uruchomiły także nowy portal mba.perspektywy.pl, zawierający - oprócz tabel rankingowych i metodologii - także fachowe artykuły oraz serię podcastów z udziałem znakomitych teoretyków i praktyków kształcenia menedżerskiego.(PAP)

bar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024