Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
28.02.2024 aktualizacja 28.02.2024

Opole/Nowoczesne laboratorium OZE na Politechnice Opolskiej

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

We wtorek na Politechnice Opolskiej otwarto nowoczesne laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii. Jak przekazała uczelnia, koszt utworzenia pracowni to ponad pół miliona złotych.

Nowa pracownia powstała w wyniku współpracy uczelni z jedną z opolskich firm. W skład laboratorium, wartego ponad pół miliona złotych, wchodzą nowoczesne stanowiska, które umożliwiają eksperymenty i badania w zakresie technologii odnawialnych źródeł energii.

"Poza walorami pomiarowymi, student ma również możliwość zapoznaniem się z budową, zajrzeniem do środka, do układu pompy ciepła, do poznania różnego rodzaju czujników. Tego w normalnych warunkach na stanowisku pracy się nie zobaczy, nasze laboratorium to umożliwia. Będzie ono wykorzystywane nie tylko przez studentów kierunku technologie energetyki odnawialnej, ale również przez studentów elektrotechniki czy wydziału mechanicznego" - wyjaśnił prof. Andrzej Cichoń, dziekan Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej.

W laboratorium studenci mogą się zapoznać m.in. z zasadami konfiguracji układów wykorzystujących pompy ciepła, badaniem wentylacji mechanicznej z systemem rekuperacji, fotowoltaiki czy turbin wiatrowych. Do dyspozycji użytkowników jest także stanowisko do eksperymentów z turbinami wodnymi. (PAP)

Marek Szczepanik

masz/ mir/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024