Katowice/ W budynku Uniwersytetu Śląskiego powstało centrum kreatywności i coworkingu

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Oficjalne otwarcie centrum kreatywności i coworkingu spinPLACE odbyło się we wtorek w budynku Uniwersytetu Śląskiego przy Bankowej 5. Wewnątrz znalazły się m.in. biura naukowe i rozwojowe.

Centrum kreatywności i coworkingu spinPLACE powstało z myślą o regionalnej, międzyuczelnianej i biznesowej integracji we wspólnej przestrzeni, którą Uniwersytet Śląski utworzył w dawnym gmachu Narodowego Banku Polskiego w Katowicach, przy ul. Bankowej.

"Główna przestrzeń na parterze tego budynku stała się przestrzenią otwartą, przyjazną, przyciągającą wszelkie społeczności, które chcą dyskutować o kreatywności i współpracy na styku nauki, edukacji, sztuki, biznesu i inicjatyw społecznych" - powiedział podczas otwarcia rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszard Koziołek.

W spinPLACE funkcjonować będzie: Biuro Współpracy z Gospodarką, Biuro Karier, Biuro Rzeczników Patentowych, Centrum Badawcze Game Lab, kawiarnia i klub profesorski.

"To jest przestrzeń zaprojektowana dla całej społeczności uniwersytetu i dla interesariuszy, czyli otoczenia uniwersytetu i wszystkich tych, którzy chcieliby z naukowcami, nauczycielami akademickimi współpracować, czy po prostu przyjść i porozmawiać" - podkreślił rektor.

SpinPLACE zaprojektowano z myślą o osobach, które chcą rozpocząć lub rozwinąć swoją biznesową działalność, mają pomysł na nowy produkt lub usługę i poszukują przestrzeni sprzyjającej nawiązywaniu kontaktów.

Dodatkowo, na strychu budynku znalazł się - roboczo nazwany - Klub Rawa, w którym odbywać się będą koncerty, debaty, spotkania poetyckie.

"Kalendarz wydarzeń się już zapełnia i sam za nim nie nadążam. Ponad sto imprez jest już tu wpisane. To obrazuje, że rozpoznaliśmy atrakcyjność tej przestrzeni i myślę, że potencjalni organizatorzy rozmaitych wydarzeń będą się tłoczyć w kolejce, żeby ją wykorzystać" - powiedział Koziołek.

Koncepcja projektu powstała już kilka lat temu wśród pracowników uczelni, spółki celowej SPIN-US, a także pracowników centrów badawczych funkcjonujących przy uczelni oraz obserwatoriów badawczych.

Dla utworzenia centrum SpinPLACE przebudowano oraz odnowiono pomieszczenia budynku przy ul. Bankowej 5, wraz z jego zewnętrzną elewacją. To dawna siedziba Narodowego Banku Polskiego, przejęta przez uczelnię w 2006 r. (NBP przeniósł się do sąsiadującego z tym budynkiem nowego gmachu).

Ostatnio w budynku działało m.in. Centrum Kształcenia Ustawicznego Uniwersytetu Śląskiego. Inwestycję dotyczącą ul. Bankowej 5 umieszczono w Lokalnym Programie Rewitalizacji Miasta Katowice. Na projekt wartości 30 mln zł uczelnia otrzymała 25,3 mln zł dotacji w ramach działań pozakonkursowych Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014–2020.

"Dawna siedziba Narodowego Banku Polskiego odzyskała swój blask i teraz będzie narodową siedzibą nauki" - powiedział marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski. "To był trudny projekt, bo pod kuratelą, jeśli chodzi o zabytki (...) Trwał prawie cztery lata, ale było warto" - dodał. (PAP)

Julia Szymańska

jms/ mir/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło:  materiały prasowe European Patent Office

    Dr Malinkiewicz: ogniwa perowskitowe to technologia przyszłości

  • Fot. materiały prasowe

    Polka zdobywczynią nagrody dla europejskich wynalazców i nagrody publiczności

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera