Wstawanie do toalety w nocy powiązane z oglądaniem telewizji za dnia

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Długotrwałe oglądanie telewizji lub filmów w ciągu dnia wiąże się z częstszym oddawaniem moczu w nocy - informuje pismo „Neurourology and Urodynamics”.

Nykturia to fachowy termin oznaczający oddawanie moczu w nocy. O ile jednokrotna potrzeba udania się do toalety w ciągu nocy uznawana jest za normę, dwa i więcej razy to już nykturia. Sprzyja jej duża ilość wytwarzanego moczu oraz zaburzenia w pracy pęcherza moczowego.

Naukowcy z Wenzhou Medical University (Chiny) wykorzystali amerykańskie dane z lat 2011–2016 pochodzące z Narodowego Badania Zdrowia i Żywienia (National Health and Nutrition Examination Survey). Spośród 13 294 osób w wieku 20 lat i starszych 4236 (czyli 31,86 proc.) zgłosiło występowanie nykturii, podczas gdy 9058 (68,14 proc.) nie zgłaszało tego problemu. W przypadku uczestników, którzy oglądali telewizję i/lub nagrania wideo przez 5 lub więcej godzin dziennie, ryzyko wystąpienia nykturii było o 48 proc. wyższe w porównaniu z osobami, które oglądały telewizję i/lub wideo przez mniej niż 1 godzinę dziennie.

„W miarę jak ludzie coraz częściej angażują się w czynności związane z ekranem, wszechstronne zrozumienie wpływu wydłużonego czasu oglądania telewizji i/lub wideo na wzorce oddawania moczu w nocy ma kluczowe znaczenie zarówno dla pracowników ochrony zdrowia, jak i pracowników zdrowia publicznego” – napisali autorzy.

„W przypadku osób, które spędzają dłuższy czas przed telewizorem i/lub wideo, pracownicy ochrony zdrowia mogą zaproponować zalecenia dotyczące interwencji behawioralnych, zachęcając do odpowiedniego zarządzania czasem” - zwrócili uwagę.(PAP)

Paweł Wernicki

pmw/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Grzyb shiitake hamuje postęp włóknienia wątroby

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali podziemne skupiska mikroorganizmów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera