Prof. Zbigniew Izdebski pierwszym Polakiem uhonorowanym przez niemieckie towarzystwo naukowe DGSS

Prof. Zbigniew Izdebski. Źródło: archiwum prywatne profesora
Prof. Zbigniew Izdebski. Źródło: archiwum prywatne profesora

Za osiągnięcia w badaniach nad seksualnością człowieka i edukację seksualną prof. Zbigniew Izdebski został uhonorowany w środę medalem Magnusa Hirschfelda przez niemieckie towarzystwo naukowe DGSS. To pierwsze takie wyróżnienie dla polskiego naukowca.

Niemieckie Towarzystwo Społeczno-Naukowych Badań nad Seksualnością (Deutsche Gesellschaft Für Sozialwissenschaftliche Sexualforschung - DGSS) od 1990 r. przyznaje „Medale Magnusa Hirschfelda” za wybitne osiągnięcia badawcze w zakresie nauki o seksualności oraz w dziedzinie reformy seksualnej. Dotychczas wyróżnienie to otrzymali specjaliści z USA, Austrii, Argentyny, Chin, Holandii, Szwecji, Turcji i Niemiec.

Magnus Hirschfeld był niemieckim lekarzem, prekursorem seksuologii, założycielem Instytutu Seksuologicznego w Berlinie. Urodził się 14 maja 1868 w Kołobrzegu, a zmarł 14 maja 1935 w Nicei. Interesował się głównie seksualnością człowieka - dziedzina ta została nazwana z czasem seksuologią. Wymieniany jest - obok Havelocka Ellisa i Alfreda Kinseya - jako prekursor tego kierunku medycyny.

Niemieckie towarzystwo DGSS zostało założone w 1971 r. przez Rolfa Gindorfa. Jest ono najstarszym niemedycznym stowarzyszeniem seksuologicznym w niemieckojęzycznych krajach europejskich. W jej zarządach zasiadało wielu znanych uczonych. Prezydentami byli Rolf Gindorf (1971-1979), Helmut Kentler (1979-1982), Ernest Borneman (1982-1986), Erwin J. Haeberle (1986-2002), Gunter Runkel (2002-2006) i Jakob Pastötter (od 2006 do chwili obecnej).

DGSS zwraca uwagę na znaczenie nauk społecznych, behawioralnych i kulturowych dla odpowiedniego zrozumienia ludzkiej seksualności. Oprócz tradycyjnych dziedzin seksuologii, takich jak biologia, fizjologia i medycyna, towarzystwo skupia się także na naukach społecznych, psychologii i etnologii, obejmując także aspekty edukacyjne, prawne i historyczne.

Prof. dr hab. Zbigniew Izdebski jest seksuologiem, pedagogiem, doradcą rodzinnym i specjalistą w zakresie zdrowia publicznego. Kieruje Katedrą Biomedycznych Podstaw Rozwoju i Seksuologii, Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2019 r. jest przewodniczącym Rady Naukowej Dyscypliny Pedagogika na UW, a od października 2023 r. pełni funkcję koordynatora Wydziału Medycznego UW. Jest też kierownikiem Katedry Humanizacji Medycyny i Seksuologii Instytutu Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Specjalista współpracuje z wieloma ośrodkami zagranicznymi. Od 2010 r. jest stałym współpracownikiem naukowym Instytutu ds. Badań nad Seksem, Płciowością i Prokreacją im. Kinsey'a na Uniwersytecie Indiana w USA. Współpracownik Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Inicjator i organizator Ogólnopolskich Debat o Zdrowiu Seksualnym. Łączy działalność badawczą, dydaktyczną i kliniczną.

Autor licznych publikacji, książek naukowych i popularnonaukowych. Od wielu lat realizuje projekty badawcze dotyczące zdrowia i seksualności Polaków, w ramach których przebadał ponad 50 tys. osób.(PAP)

Zbigniew Wojtasiński

zbw/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 23.05.2016. Prof. Tomasz Dietl. PAP/Marcin Obara

    Prof. Tomasz Dietl nowym przewodniczącym Rady NCN

  • 19.12.2024. Dziekan Wydziału Medycznego Politechniki Bydgoskiej prof. Małgorzata Tafil-Klawe (L), odbierający tytuł doktora honoris causa, prof. Marek Harat (C) oraz rektor Politechniki Bydgoskiej prof. Marek Adamski (P) podczas jubileuszowego, 500. posiedzenia Senatu Politechniki Bydgoskiej w siedzibie uczelni. PAP/Tytus Żmijewski

    Neurochirurg prof. Marek Harat doktorem h.c. Politechniki Bydgoskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera