X Międzynarodowe Zawody Robotów Marsjańskich – w Krakowie od 6 do 8 września

26.10.2022. Na zdjęciu łazik marsjański Kalman, którego twórcami są studenci zrzeszeni w Kole Naukowym AGH Space Systems. PAP/Łukasz Gągulski
26.10.2022. Na zdjęciu łazik marsjański Kalman, którego twórcami są studenci zrzeszeni w Kole Naukowym AGH Space Systems. PAP/Łukasz Gągulski

X jubileuszowe Międzynarodowe Zawody Robotów Marsjańskich – European Rover Challenge (ERC) odbędą się w Krakowie od 6 do 8 września. Rywalizować będzie 35 spośród 100 zgłoszonych zespołów z prestiżowych uczelni technicznych z całego świata.

Organizatorem i pomysłodawcą tej największej imprezy robotyczno-kosmicznej w Europie jest Europejska Fundacja Kosmiczna.

Krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza po raz pierwszy będzie gospodarzem tych zawodów. „To wspaniałe wydarzenie, bardzo szeroko promujące naukę, technikę, kształcenie, przemysł, wszystko, co się wiąże z technologiami kosmicznymi” – powiedział gospodarz zawodów, rektor AGH prof. Jerzy Lis na konferencji prasowej we wtorek.

Prof. Marek Moszyński z Polskiej Agencji Kosmicznej ocenił, że „będzie to chyba największe (w tym roku) wydarzenie w Polsce w sektorze, które łączy: akademię, przemysł i społeczeństwo”. Jak podkreślił, wydarzenie jest nie tylko dla specjalistów, studentów, ale dla wszystkich zainteresowanych kosmosem.

„Istotne w tym wydarzeniu jest to, aby umożliwić wszystkim dostęp do wiedzy” – dodał prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej Łukasz Wilczyński

Wydarzenia w ramach ERC są otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Przychodzą na nie rodziny z dziećmi. Głównym punktem programu są zawody robotów marsjańskich, skonstruowanych przez zespoły akademickie. Ale w programie trzydniowej imprezy są też pokazy naukowo-technologiczne, konferencja naukowa.

Głównym zadaniem drużyn w ERC jest zaprojektowanie i zbudowanie łazika marsjańskiego, który z największą precyzją wykona konkurencje zawodów, inspirowane prawdziwymi misjami kosmicznymi NASA i ESA. Studenci tworzą drużyny, w których projektują konstrukcje łazików marsjańskich. Po kilku miesiącach ciężkiej pracy ich dokumentacje są oceniane przez uznanych specjalistów z firm i organizacji sektora kosmicznego. Następnie finaliści zawodów prezentują możliwości swojego robota na specjalnym marsjańskim torze (tzw. Marsyard) w kilku konkurencjach opartych na prawdziwych misjach agencji kosmicznych, takich jak NASA czy ESA.

Marsyard jest unikalną, zaprojektowaną przez geologów planetarnych z Polskiej Akademii Nauk, instalacją inspirowaną wybranym fragmentem Czerwonej Planety. Aktywne wulkany, kratery uderzeniowe, kanały lawowe, ślady aktywności wody – to tylko niektóre z możliwych elementów toru. Marsyard - jak informują organizatorzy zawodów - przyciąga uwagę naukowców z całego świata ze względu na wierne odwzorowanie marsjańskich procesów geologicznych.

ERC odbywają się w Polsce od 10 lat. Konkurencje w zawodach wiernie odwzorowują wyzwania, z jakimi mierzą się łaziki znajdujące się obecnie na Marsie i Księżycu. European Rover Challenge, nazywane także „zawodami łazików marsjańskich”, daje zespołom studenckim szansę na zaprezentowanie swoich umiejętności i kreatywności nie tylko przed szeroką widownią, lecz również przed przedstawicielami światowych agencji kosmicznych (takich jak NASA, ESA, EUSPA, DLR, CNES czy POLSA) i branżowymi ekspertami, którzy na zaproszenie organizatorów odwiedzają wydarzenie i dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.(PAP)

Nauka w Polsce, Beata Kołodziej

bko/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 16.09.2022. Model satelity Intuition-1 w Gliwicach. PAP/Tomasz Wiktor

    Rok na orbicie polskiego satelity Intuition-1

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspertka: z orbity doskonale widać, że nasza planeta coraz szybciej się zmienia

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera